Na marcovej oblohe možno voľným okom pozorovať ďalšie vesmírne divadlo. O čo ide?

Veronika Salayová

Počas marca môžeme na nočnej oblohe pozorovať ďalšiu zaujímavú „astro“ udalosť. Tou bude Veľká hmlovina v súhvezdí Orióna. Dobrou správou je, že na jej pozorovanie nepotrebuje žiadne ďalekohľady − stačí sa len dívať. 

Počas celého marca bude na oblohe viditeľná Veľká hmlovina v Orióne, známa aj ako M42. Na oblohe ju môžeme pozorovať ako svetlý pás hviezd.

Veľká hmlovina v Orióne je obrovský oblak plynu a prachu, a ide o jednu z najjasnejších hmlovín vôbec, ktorá je viditeľná aj voľným okom. Od Slnka je vzdialená asi 1 350 svetelných rokov a jej šírka je 33 svetelných rokov.

Kde ju hľadať?

Nájdenie Veľkej hmloviny na oblohe je veľmi jednoduché. Treba ju hľadať v južnej časti súhvezdia Orióna, kde sa bude mierne odlišovať od tmavej nočnej oblohy.

Poloha Veľkej hmloviny v súhvezdí Orión. Zdroj: NASA/Stellarium
Poloha Veľkej hmloviny v súhvezdí Orión. Zdroj: NASA/Stellarium

Voľným okom bude obloha v tejto časti akoby svetlejšia, niekedy môže obloha nadobudnúť mierne ružovkastý alebo sivozelený nádych. Hmlovinu totiž tvorí ionizovaný vodík a žiari vďaka tomu, že ultrafiové žiarenie je hmlovinou pohlcované a jej atómy sú ionizované.

Skutočné farby Veľkej hmloviny sú viditeľné na obrázkoch zhotovených dlhými expozíciami za pomoci profesionálnych ďalekohľadov a pochádzajú z energie uvoľnenej excitovanými molekulami v plyne. Vtedy má hmlovina intenzívne červenkasté, fialové alebo až zeleno-modré odtiene.

Inkubátor hviezd

Veľká hmlovina je naša najbližšia emisná hmlovina, v ktorej navyše prebieha intenzívna hviezdotvorba. Hmlovina Orion má teda aj veľký astronomický význam − obsahuje veľké množstvo hviezd, ktoré sa tu doslova rodia. 

Astrofyzici veria, že táto hmlistá hmota je akýmsi hviezdnym inkubátorom alebo aj prvotným „chaosom“, v ktorom neustále prebieha tvorba hviezd. Takéto novovzniknuté hviezdy sú nazývané protohviezdy.

Opäť sa je na čo tešiť a všetci milovníci nebeskej oblohy si tak môžu počas marca vychutnať pozorovanie tohto zaujímavého vesmírneho úkazu, akou Veľká hmlovina bezpochyby je. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánka dažďa so snehom
6 °C / -6 °C
Emília
Zajtra
Jasno
10 °C / -4 °C
Katarína
Utorok
Oblačno
9 °C / -1 °C
Kornel
Streda
Prehánky
8 °C / -2 °C
Milan
Štvrtok
Občasný dážď
8 °C / 0 °C
Henrieta
Piatok
Prehánky
7 °C / -1 °C
Vratko
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd