Na Kanárskych ostrovoch pokračuje erupcia sopky Cumbre Vieja, ktorá sa zobudila po 50 rokoch. Teraz existujú obavy, že dôjde k erupcii aj v ďalších oblastiach kráterov.
Sopka Cumbre Vieja vybuchla na kanárskom ostrove La Palma v nedeľu. Predstavitelia ostrova uviedli, že láva do utorkového rána zničila 166 obytných budov a vyžiadala si evakuáciu viac ako 5500 ľudí.
V pondelok večer miestne služby evakuovali dedinu Tacande po tom, čo sa v jej blízkosti objavila lávová diera.
Na jednej z nahrávok môžete vidieť pohybujúcu sa lávu padajúcu do bazéna vedľa jedného z domov. V okolí napokon nič neostalo a sú viditeľné iba oblaky dymu.
Podľa hodnotenia Národného geografického inštitútu (IGN) v Madride by prvé lávové prúdy z Cumbre Vieja mali prísť do kontaktu s Atlantickým oceánom dnes. Predtým sa predpokladalo, že sa tak stane v pondelok večer, ale láva sa pohybuje príliš pomaly.
Kontakt lávy so zhruba 20 stupňovou slanou morskou vodou vyvolá to, že do ovzdušia dôjde k vypusteniu ďalších nebezpečných toxických plynov a práve tie predstavujú aktuálne veľké nebezpečie.
Odborníci z ústavu odhadujú, že erupcia sopky, ktorá začala a viedla k ďalším seizmickým otrasom na ostrove La Palma, sa môže skončiť až v decembri. Intenzita zemetrasení sa totiž zvyšuje, čo je náznak, že môže dôjsť k ďalším erupciám v iných častiach kráterov.
Vulkanologička IGN Alicia Felpeto v rozhovore pre madridský denník „Publico“ vysvetlila, že analýza predchádzajúcich sopečných erupcií na Kanárskych ostrovoch ukázala, že erupcia môže trvať až 84 dní.
Španielsky premiér Pedro Sánchez vyhlásil ostrov v utorok popoludní za núdzovú zónu. To zároveň umožní prístup k rôznym formám finančnej pomoci pre postihnutých obyvateľov.
Škody sa odhadujú už na viac ako 400 miliónov eur. Premiér upokojil obyvateľov, že všetci tí, ktorí prišli o svoje domovy budú odškodnení.