Snehová pokrývka v slovenských pohoriach je podpriemerná, i v utorok tam platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS), správu prevzala TASR.
Počas utorka počasie vo všetkých horstvách Slovenska ovplyvňuje rozhranie medzi tlakovou výšou a nížou. To prináša silný vietor prevažne severovýchodných smerov.
Hlavným lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, a to predovšetkým na južných, juhozápadných a juhovýchodných expozíciách na strmých až extrémne strmých svahoch. „V najvyšších polohách, najmä v žľaboch, muldách a terénnych depresiách sa nachádzajú snehové dosky a vankúše, ktoré ležia na vrstve starej stvrdnutej snehovej pokrývke a sú jasne rozlíšiteľné od staršej snehovej pokrývky. Väzba medzi týmito dvoma vrstvami nie je dostatočná a veľkým dodatočným zaťažením je možné uvoľniť menšiu lavínu,“ upozornilo SLP.
Hrozba takýchto menších lavín podľa neho predstavuje najmä strhnutie postihnutého do exponovaného terénu. Dávajte si preto pozor.
Ako vyplýva z ďalších dostupných informácií, riziko pádu lavín má mierne stúpajúcu tendenciu. Zajtra tak bude riziko pádu lavín o niečo väčšie.
Množstvo snehu vo všetkých horstvách Slovenska je však podpriemerné. Za poslednú periódu sneženia pripadlo do päť centimetrov nového prachového snehu.
V najvyšších polohách, predovšetkým v úzkych žľaboch a zárezoch, môže byť lokálne nafúkané väčšie množstvo snehu na tvrdom až ľadovom podklade. Na takýchto miestach sa nachádzajú menšie dosky a snehové vankúše z previateho snehu, ktoré ležia na starších premrznutých, tvrdých miestami až ľadových vrstvách.
Nový vetrom previaty sneh je nedostatočne zviazaný s podkladom a jeho stabilita je slabá. Na mnohých miestach sa na povrchu nachádza tvrdá až ľadová kôra.
Pod touto vrstvou sa vytvorili hranato-zrnné sypké vrstvy. Pohyb po nich je preto ťažký.