Na Havaji dáva sopka Mauna Loa po takmer štyroch desaťročiach pokoja čoraz viac signálov, že sa chystá erupcia. Varovanie sa zvýšilo na druhý stupeň.
Sopka Mauna Loa nevybuchla obzvlášť dlho, a to až 38 rokov, čo je veľmi vzácne, aj keď ide o jednu z najaktívnejších sopiek na Zemi. Pohyby magmy pod kráterom však neustále naznačujú jej aktivitu, ktorá bežne produkuje 5-10 menších zemetrasení denne.
Od 22. septembra sa frekvencia zemetrasení zväčšila a s nimi aj nadmorská výška povrchu sopku. To naznačuje, že sa chystá po dlhej dobe ďalšia erupcia.
Osobitná pozornosť sa venuje jej súčasnému stavu pri čoraz väčšom počte zemetrasení. Jeden z najlepšie pozorovateľných kráterov na Zemi je monitorovaný množstvom citlivých prístrojov, seizmometrov a staníc GPS, ktoré ukazujú vedcom zmeny povrchu.
Denne registrujú 40 - 50 otrasov. Podľa vedcov sopka nemusí pred erupciou dávať o sebe špeciálne vedieť. Stačia aj malé zmeny v počte otrasov či iné zmeny na jej povrchu.
V prípade erupcie môže značný objem lávy putovať zo sopky relatívne veľkou rýchlosťou a ďaleko po horských svahoch. Za 3 až 4 hodiny sa dostane aj do ľudnatej osady Kona.
Na západnej strane od sopky je množstvo osád, dlhé rady kávových plantáží a turistických centier, ktoré by prípadná erupcia mohla ohroziť či zničiť.
Denné správy z Havajského sopečného observatória sú stále upokojujúce, no situácia sa môže rýchlo zmeniť. Stupeň výstrahy bol zvýšený na žltú, teda stupeň dva.
Celková výška havajskej Mauna Loa presahuje 9000 metrov, z toho je 4169 metrov nad morom. Ďalej sa rozprestiera v dĺžke 120 km na južnej strane Veľkého ostrova.
Objem krátera je takmer 75 000 kubických kilometrov, ale rýchlo rastie, pričom na povrch sa ročne dostane v priemere 0,1 kubického kilometra lávy.