Na japonskej hore Fudži sa konečne objavil sneh. Za prvým tohtosezónnym snehom sa miestni i meteorológovia načakali poriadne dlho. Už pred pár dňami v tomto ohľade padol 130-ročný rekord.
Na hore Fudži konečne napadol sneh, o čom svedčia fotografie, ktoré v posledných hodinách zdieľali miestne úrady a obyvatelia. Tento rok musela ikonická hora Japonska čakať na prvé vločky dlhšie ako zvyčajne.
Japonská meteorologická agentúra (JMA) však zatiaľ rekordné oneskorenie prvého jesenného sneženia oficiálne nezverejnila. Dôvodom je oblačnosť, ktorá zabránila pozorovaniam porovnateľným s predchádzajúcimi rokmi.
Za normálnych okolností sa prvá snehová pokrývka na hore Fudži tvorí 2. októbra a vlani JMA zaznamenala prvý sneh 5. októbra. Tento rok sa však sneh podstatne oneskoril, čo predstavuje najdlhšie oneskorenie od roku 1894 a prekonanie predchádzajúceho rekordu z 26. októbra, ktorý bol zaznamenaný v rokoch 1955 a 2016.
Situáciu so snehom na japonskej hore už pred časom komentoval aj Jutaka Kacuta, prognostik z oblastného meteorologického observatória v meste Kófu. „Toto leto boli teploty vysoké a tieto vysoké teploty pokračovali aj v septembri, čo odrádza studený vzduch, ktorý prináša sneh,“ uviedol pre AFP Kacuta. Ten súhlasí s tým, že na oneskorenie tvorby snehovej pokrývky na hore Fudži môže mať určitý vplyv aj zmena klímy.
Tohtoročné leto bolo v Japonsku najhorúcejšie v histórii merania a vyrovnalo sa roku 2023. Extrémne horúčavy spôsobené zmenou klímy zachvátili aj mnohé ďalšie časti sveta.
Hora Fudži je väčšinu roka pokrytá snehom, ale počas turistickej sezóny od júla do septembra sa na jej strmé skalnaté svahy vydáva viac ako 220 000 návštevníkov. Mnohí smerujú na vrchol už počas noci, aby videli východ slnka z nadmorskej výšky 3 776 metrov.
Na horu tento rok vystúpilo menej ľudí, pretože japonské úrady zaviedli vstupné a denný limit počtu turistov v rámci boja proti nadmernému cestovnému ruchu. Táto symetrická hora bola zvečnená na nespočetných umeleckých dielach vrátane Hokusaiovej „Veľkej vlny pri pobreží Kanagawy“ (1831). Sopka Fudži naposledy vybuchla pred približne 300 rokmi.