U najväčšieho slovenského producenta slepačích vajíčok sa objavil vírus vtáčej chrípky. Veterinári teraz varujú ostatných chovateľov.
Na farme najväčšieho slovenského producenta slepačích vajec Novogal v Dvoroch nad Žitavou sa objavila vtáčia chrípka, o čom informoval portál poľnoinfo.sk.
Veterinári nariadili ostatným chovateľom hydiny v 10-kilometrovom okruhu, aby svoje mäso a vajcia neumiestňovali na trh až do odvolania, aby sa zabránilo šíreniu nákazy.
U najväčšieho slovenského producenta slepačích vajíčok sa objavil vírus vtáčej chrípky. Ešte v pondelok 21. októbra 2024 bol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Nové Zámky nahlásený úhyn 500 kusov nosníc na farme v Dvoroch nad Žitavou.
Veterinárny lekár RVPS odobral päť uhynutých nosníc a zaslal ich do Národného referenčného laboratória. V utorok 22. októbra, v poobedňajších hodinách, informovalo laboratórium o pozitívnom výsledku testovaných vzoriek na vírus vysokopatogénnej aviárnej influenzy (vtáčej chrípky, HPAI).
Novogal nie je iba najväčším producentom slepačích vajec v krajine, ale aj dôležitým dodávateľom brojlerového mäsa. Celkovo chová asi 650-tisíc nosníc a vlani dodal na trh 175 miliónov vajíčok.
Chovatelia v okruhu 10-kilometrov od nákazy teraz nemôžu na trh umiestňovať svoje mäso ani vajcia. Vymedzené pásmo sa dotýka obcí v okresoch Nové Zámky aj Komárno.
Okrem chovateľov zo samotného mesta Nové Zámky vypadli z trhu aj chovatelia z obcí Bánov, Bešeňov, Branovo, Semerovo, Dubník, Pribeta, Bajč a miest Hurbanovo a Nesvady.
Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie vtákov spôsobené chrípkovým vírusom A, ktorý však môže nakaziť aj niektoré druhy cicavcov, vrátane človeka. Prvýkrát ho identifikovali v Taliansku pred viac ako 100 rokmi a v súčasnosti sa vyskytuje celosvetovo.
Nakaziť sa ňou môže aj človek. Vtáčia chrípka sa môže prenášať vdýchnutím prachu s obsahom výlučkov uhynutých zvierat, kontaktom s kontaminovanými plochami a povrchmi či výlučkami z chorých zvierat a odpadmi.
Nakaziť sa možno aj priamym kontaktom s osobou, ktorá je infikovaná vírusom vtáčej chrípky. Miesto vstupu vírusu do organizmu človeka sú ústa, nos a očné spojovky.
Ochorenie sa na ľuďoch môže prejaviť ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Nástup je obvykle náhly, často sa začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplotami.
Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Inkubačná doba v prípade infekcie vírusom vtáčej chrípky je v priemere sedem až desať dní.