Tím vedcov objavil hlboko ukrytú vodu v tekutom stave vo večne zamrznutom jazere Enigma v Antarktíde. Doteraz sa verilo, že táto prírodná nádrž je celá pokrytá ľadom.
Jazero Enigma sa nachádza vo východnej Antarktíde v oblasti zvanej Viktóriina zem. Je to hornatý a kopcovitý región, pokrytý množstvom riečnych údolí. V rokoch 2019 až 2020 tam skupina vedcov v rámci talianskej expedície išla prevŕtať hrubú vrstvu ľadu Enigmy.
Údaje, ktoré boli v tom čase k dispozícii, naznačovali, že nádrž je úplne zamrznutá, no počas prác došlo k nemilému prekvapeniu. To, čo sa stalo rozhodne neočakávali.
„Bola objavená obrovská masa nezamrznutej, vrstvenej, oligotrofnej (chudobnej na živiny – pozn. red.) vody pokrytej vrstvou ľadu s hrúbkou až 11 metrov a odobrali sa vzorky,“ opisujú vedci.
Zistilo sa, že tekutá voda v jazere môže dosiahnuť hĺbku 12 metrov a pochádzať z neďalekého amorfného ľadovca. Podrobnosti opísal začiatkom decembra prestížny vedecký časopis Nature. Amorfný ľad je zaujímavá forma ľadu, ktorý nemá klasickú kryštalickú mriežku.
Vedci užasnutí nad ich objavom okamžite začali skúmať prvky a mikroorganizmy nachádzajúce sa vo vode. Na tento účel sa okrem iného použila metóda sekvenovania RNA. „Jazero Enigma je biotopom fylogeneticky rozmanitého (z hľadiska vývojovej cesty) a na biomasu bohatého mikrobiálneho ekosystému, ktorý ho odlišuje od neustále ľadom pokrytých jazier Antarktídy,“ čítame v článku.
Hlboko pod povrchom Enigmy sa nachádzajú okrem iného mikroskopické baktérie patriace do supertypu Patescibacterium a, ktoré neboli počas výskumu v iných oblastiach Antarktídy zaznamenané. „Trvalo ľadom pokryté sladkovodné ekosystémy sú aktívnymi ohniskami biodiverzity v polárnych púšťach Antarktídy, ktoré poskytujú celoročnú oázu pre mikrobiálny život,“ dodávajú vedci.
Odborníci sa domnievajú, že hlboko skrytý ekosystém obsahuje aj pozostatky dávnych mikroorganizmov, ktoré žili predtým, než bola Enigma pokrytá niekoľkometrovým ľadom. Môžu mať mnoho miliónov rokov.