Mŕtve more umiera. O 25 rokov už ani nemusí existovať

Dominik Cenkner

Mŕtve more kvôli zmenám klímy aj značnému odberu vody z prítokov ďalej vysychá, a teda doslova umiera. Slané jazero, ktorého brehy sa dotýkajú Izraela, palestínskych území a Jordánska, by mohla zachrániť silnejšia medzinárodná spoluprácu, ktorá je však v súčasnej dobe značne komplikovaná. Napísala to agentúra AFP. Úpadok jazera, ktoré by mohlo zaniknúť do roku 2050, predstavuje aj ťažkú ​​ranu pre tamojší cestovný ruch.

Postupné vysychanie Mŕtveho mora zhoršuje nárast priemerných teplôt, ktoré v oblasti v letných mesiacoch môžu dosahovať až +50 °C, ako aj nadmerné odklony a odbery vody v prítokoch do jazera, medzi ktorými je najdôležitejšia rieka Jordán. Podľa údajov z roku 2018 sa ročný prítok vody do jazera znížil z 1,2 miliardy metrov kubických bežných v 50. rokoch minulého storočia na zhruba šestinu.

„Dôsledky odklonu vody sú viditeľné všade okolo nás,“ hovorí na izraelskom pobreží Mŕtveho mora hydrológ Nadav Tal z ekologickej organizácie EcoPeace. Ukazuje pri tom na vlnolam, ktorý býval ponorený vo vode, a teraz sa nachádza na súši.

„Medzinárodná spolupráca je kľúčová pre záchranu Mŕtveho mora,“ tvrdí Tal. S tým súhlasí aj Ohad Karny z izraelského ministerstva pre ochranu životného prostredia. Izraelské úrady pripravujú plány na zlepšenie situácie Mŕtveho mora, ktoré počítajú s prívodom ďalšej vody cez novo vybudovaný kanál a zariadenia na odsoľovanie vody.

 
 

Karny však toto riešenie nepovažuje za logické, pretože by do Mŕtveho mora privádzalo vodu, ktorá je potrebná inde. Navyše je nákladné z ekonomického hľadiska.

To, že Mŕtve more umiera, má neblahý vplyv na cestovný ruch

„Nemôžeme rokovať sami,“ hovorí Karny s tým, že je nutné o záležitosti rokovať aj s Jordánskom. Spoluprácu medzi Izraelom, Palestínčanmi a Jordánskom však výrazne sťažujú konflikty vrátane vojny v pásme Gazy.

Neúspešnou snahou o záchranu Mŕtveho mora bola dohoda medzi Izraelom, Palestínčanmi a Jordánskom z roku 2013. Tá okrem iného počítala s vybudovaním potrubia, ktoré by privádzalo do oblasti vody z Červeného mora. Podľa tlače prípravu na realizáciu infraštruktúry Jordánsko zastavilo v roku 2021 bez toho, aby bol vystavaný jediný meter potrubia.

Úpadok Mŕtveho mora má aj výrazný vplyv na miestny cestovný ruch. „Dnes tu nie je ani jedna pláž, kam je možné ísť v úplnom bezpečí,“ opisuje stav na izraelskom brehu jazera hydrológ Tal. Symbolom tohto stavu sú pláže pri kibucu Ejn Gedi, ktoré boli v minulosti medzi turistami značne populárne. Už päť rokov sú zatvorené kvôli výraznému úbytku hladiny jazera a nebezpečným prepadom pôdy na plážach.

 

Hladina Mŕtveho mora klesá o zhruba jeden meter za rok. Podľa niektorých odhadov by jazero ako sústavná vodná plocha mohlo zaniknúť do roku 2050. Mŕtve more leží 420 metrov pod hladinou svetových oceánov a je najnižšie položeným odkrytým miestom na zemskom povrchu. Vody jazera sa vyznačujú okrem iného veľmi vysokým obsahom soli.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
16 °C / 1 °C
Blažena
Zajtra
Polooblačno
17 °C / -2 °C
Pankrác
Utorok
Skoro jasno
17 °C / -2 °C
Servác
Streda
Polooblačno
19 °C / -3 °C
Bonifác
Streda
Občasný dážď
22 °C / 6 °C
Bonifác
Štvrtok
Dážď
18 °C / 3 °C
Žofia
Piatok
Skoro jasno
20 °C / 0 °C
Svetozár
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd