Môžu za extrémne povodne v Európe klimatické zmeny? Ničivú vodu sme zrejme nezažili naposledy

Môžu za extrémne povodne v Európe klimatické zmeny? Ničivú vodu sme zrejme nezažili naposledy
Veronika Salayová

Ničivé povodne v strednej Európe rozvírili prudkú debatu o zmenách klímy. Bez tých by zrejme nebolo možné, aby vznikli také silné búrky ako minulý týždeň. Na poplach bijú viacerí svetoví meteorológovia aj klimatológovia. 

Stredná Európa zažila katastrofické povodne, ktoré ničili a devastovali viaceré mestá a obce, a a dokonca aj zabíjali. Povodne v Českej republike, Poľsku, Rumunsku a Rakúsku zabili vyše 20 ľudí a mnoho ďalších je stále nezvestných. Evakuovať sa museli aj niektorí Maďari a Slováci.

„Tieto záplavy sú jasnou pripomienkou rastúcej hrozby extrémnych prejavov počasia spôsobených klimatickými zmenami,“ upozornila podľa New York Times generálna tajomníčka Európskej aliancie pre výskum klímy Sissi Knispel de Acostová.

Odpoveď teda znie: Áno, jednoznačne za tieto katastrofické povodne môžu klimatické zmeny. Tento scenár sa dokonca bude v budúcnosti aj opakovať, zhodujú sa klimatológovia. 

Spadlo 5-násobok mesačného úhrnu

V našej oblasti spadlo rekordné množstvo zrážok, miestami išlo až o päťnásobok mesačného úhrnu iba za štyri dni. „V budúcnosti by sa tento scenár mohol stať pravdepodobnejším v súvislosti s meniacou sa klímou,“ varoval klimatológ Richard Rood z Michiganskej univerzity.

 

Studený vzduch zo severu sa stretol s teplejším vzduchom z juhu, ktorý obsahoval vodnú paru z extrémne teplého Stredozemného mora. „Klíma je taká teplá, že každá búrka alebo poveternostná udalosť je ovplyvnená otepľovaním klímy. Je nemožné, aby sa vyskytla udalosť, najmä extrémna, ktorá by nemala nejakú súvislosť so zmenou klímy,“ vysvetlil ďalej Rood pre New York Times.

Vyššie teploty na pevnine a na mori spôsobujú udržovanie viac vlhkosti v atmosfére. Následné búrky túto vlhkosť „účinnejšie vypršia“. „Aby sme v budúcnosti zabránili takýmto katastrofickým následkom, musíme ako Európa urýchliť adaptáciu na povodne,“ myslí si Acostová.

Na budúce povodne sa treba pripraviť

Podľa NY Times táto adaptácia musí zahŕňať: lepšie systémy hospodárenia s dažďovou vodou, lepšie urbanistické plánovanie, dostupnejšie systémy včasného varovania a rastúce investície do zelenej infraštruktúry, ako je výmena betónových povrchov za priepustnejšie materiály alebo výsadba väčšieho počtu stromov.

Súčasná infraštruktúra je už zastaraná. „Naša infraštruktúra bola vybudovaná pre klímu, ktorá už neexistuje,“ vyhlásila expertka na zmenu klímy Diana Urge-Vorsatzová.

„Vieme, že so zmenou klímy sú dažde stále intenzívnejšie a častejšie, ale nikto tomu veľmi neverí, keď to príde. Vždy si myslíme, že sa to deje iným a že mne sa to stať nemôže,“ vysvetlila profesorka zo stredoeurópskej univerzity.

 

Silné povodne v strednej Európe zamestnávajú aj Britov, konkrétne minister zahraničných vecí David Lammy varoval pred globálnym otepľovaním. 

„Táto kríza nie je samostatnou oblasťou politiky, oddelenou od geopolitiky, konfliktov a neistoty. Hrozba sa nemusí zdať taká naliehavá ako terorizmus alebo imperialistický autokrat. Je však zásadnejšia, je systémová, je všadeprítomná a zrýchľuje sa smerom k nám,“ varoval minister podľa denníka Evening Standard.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
5 °C / -7 °C
Bohdan
Zajtra
Dážď so snehom
5 °C / -6 °C
Adela
Pondelok
Polooblačno
5 °C / -7 °C
Nadežda
Utorok
Snehové prehánky
6 °C / -3 °C
Adam
Streda
Polooblačno
10 °C / -2 °C
1.sviatok vianočný
Štvrtok
Dážď
13 °C / 0 °C
Štefan
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd