Po mimoriadne horúcom lete, bol aj október hlavne na západe Európy poriadne teplý. Niekde aj desiatky stupňov nad priemerom. V Španielsku to bol takmer najteplejší október v histórii.
Horúce leto spôsobilo tento rok v Európe rekordné suchá a s nimi spojené požiare. Zanechalo takmer vyschnuté rieky a mnohé krajiny začali obmedzovať používanie vody. Jeseň sa zdala byť vykúpením, ale prišiel mimoriadne teplý október.
Napríklad takého 27. októbra bolo v Španielskom Tolede neuveriteľných +32,7 °C, pričom je tam normálne primerná teplota na tento deň okolo +18,3 °C.
V rovnaký deň prekročili ďalšie stanice v Katalánsku, Basitsku a Aragónsku svoje doterajšie priemerné teploty aj o 20 °C a namerali tam teploty nad +30 °C. Ďalše tri stanice v Španielsku namerali hodnoty nad +35 °C.
Letisko Jerez, ktoré sa nachádza neďaleko mesta Jerez de la Frontera v južnej provincii Cadíz, zaznamenalo počas októbra deväť dní, ktoré dosiahli alebo prelomili hranicu +30 °C.
V Španielsku tak išlo o najteplejší október od roku 1961. Ak sa vezmú do úvahy extrapolované údaje z historických rekonštrukcií, bude to v Španielsku najteplejším október za posledné storočie.
Október bol rekordne teplý aj v iných krajinách západnej Európy. S horúčavami sa borili aj v Portugalsku a Francúzsku. Aj tam padali rekordné hodnoty. Toto teplo spôsobil suchý a horúci vzduch z Afrického kontinentu, ktorý sa dlhý čas držal nad veľkou časťou Európy.
Teplý vzduch sa dostal až k nám, ale len vo vyšších polohách. Kvôli oblačnosti vznikla teplotná inverzia, kedy na horách a v stredných polohách bolo mimoriadne teplo, hoci nied až tak ako v Španielsku, a v dolinách chladno a zamračené.
A ešte jedna zaujímavosť. Španieli začali v posledných rokoch používať aj nové slovo „veroño“. Je to spojenie slov leto (verano) a jeseň (otoño). V posledných rokoch ho používajú na opis obdobia suchého a teplého počasia, ktoré pretrváva počas. Tohtoročné veroño tak bolo ešte aj rekordné.