MIMORIADNE: Dunaj vo Viedni PRÁVE prekonal rok 2002

MIMORIADNE: Dunaj vo Viedni PRÁVE prekonal rok 2002
Peter Minárik

Situácia na tokoch Dolného Rakúska je mimoriadne vážna a predovšetkým nestabilná. Dunaj vo Viedni pred pár minútami vo Viedni prepísal rekord. Jeho prietok prekonal extrémny rok 2002.

Dolné Rakúsko vyhlásilo ešte predpoludním stav prírodnej katastrofy. Situácia sa síce upokojuje, no extrémne rastú väčšie vodné toky. Mimoriadne nestabilná situácia je na Dunaji.

Na vstupnej bráne do Viedne práve Dunaj prekonal rekordný prietok z roku 2002, pričom nie je jasné, čo sa stane teraz. Hydrológovia a vodohospodári neustále korigujú povodňovú vlnu na Dunaji a to vďaka včasnému odpusteniu priehrad, čo sa v roku 2002 nestalo a čelili masívnej kritike.

Už popoludní prišli informácie od primátora Viedne, že Dunaj v centre Viedne prekonal hranicu 100-ročnej povodne a rastie.

Dunaj vo Viedni prekonal rok 2002

Situácia na rakúskom Dunaji je veľmi komplikovaná. Aktuálne o 01:15 zaznamenali na vodomernej stanici Korneuburg, ktorá je vstupnou bránou do Viedne novú rekordnú výšku Dunaja a to 761 cm, čo je podľa historických záznamov tretia najvyššia hladina na tomto profile v histórii. Vyššie bola len v roku 2002 na úrovni 789 a 2013 na úrovni 809 cm.

Výška hladiny Dunaja na tejto stanici však nie je moc relevantná pre vybudované protipovodňové opatrenia a odklony rieky. Napríklad pre rok 1899 nemáme dáta o výške, no prietok vtedy dosiahol 10500 m3/s. Oveľa relevantnejšie informácie sú tak prietoky rieky.

rekordné prietoky Dunaja na profile Korneuburg
rekordné prietoky Dunaja na profile Korneuburg, zdroj: Úrad spolkovej vlády Dolného Rakúsk

Prietok Dunaja vo Viedni na vstupnej stanici Korneuburg dosiahol o 01:15 prietok 10300 m3/s, čo je podľa dát tretí najvyšší prietok v histórii a druhý najvyšší prietok od vybudovania protipovodňovej ochrany Viedne v roku 1988.

 

Úrad spolkovej vlády Dolného Rakúska síce zverejňuje aktuálne dáta, no na webe informuje, že z dôvodu nepravdepodobných výsledkov výpočtov hydrologického modelu sa v súčasnosti nezverejňujú žiadne prognózy. V detailnejšom vysvetlení zdôvodňuje, že hydrologický model je stavaný na širšiu geografickú oblasť a rozsiahlejšie dáta, no k priamemu efektu na hladinu riek Dolného Rakúska dochádza doslova v reálnom čase a tieto skutočnosti nedokáže hydrologický model zachytiť. Vodný stav silne ovplyvňuje náveterný efekt Álp, kde stále prší.

Dáta z hydrologického modelu tak aktuálne presné nie sú. Klesať mal Dunaj už po 19:00, no práve dosiahol nový rekord. Prognózu teda treba brať s rezervou.

vývoj a prognóza prietoku Dunaja
vývoj a prognóza prietoku Dunaja, zdroj: Úrad spolkovej vlády Dolného Rakúska

Situácia vo Viedni výrazne ovplyvní stav Dunaja aj v Bratislave. Povodňová vlna sa síce bude rozlievať a vyvíjať a nemožno tak hneď tvrdiť, že aj v Bratislave Dunaj prekoná rok 2002.

 

V roku 2002 dosiahol Dunaj v Bratislave výšku 991 cm, no svoje zohrá aj sútok s Moravou. Od stretu dvoch povodňových vĺn pod Devínom bude závisieť vývoj v Bratislave.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
8 °C / -7 °C
Oldrich
Zajtra
Dážď so snehom
5 °C / -4 °C
Barbora
Štvrtok
Zamračené
4 °C / -6 °C
Oto
Piatok
Skoro jasno
7 °C / -5 °C
Mikuláš
Sobota
Prehánky
7 °C / -4 °C
Ambróz
Nedeľa
Dážď so snehom
7 °C / -5 °C
Marína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd