Chorvátskym mestom Split otriaslo v neskorších večerných mestách silnejšie zemetrasenie, ktorého epicentrum ležalo na chorvátsko-bosnianskych hraniciach. Otrasy cítili aj v mestách, ktoré sú od epicentra viac ako 200 km.
Hlavné prístavné mesto Chorvátska a srdce celej Dalmácie zasiahlo silné zemetrasenie ku ktorému došlo v neskorších večerných hodinách. Intenzita zemetrasenia je na chorvátske pomery celkom významná.
Obete, prípadne zranené osoby zatiaľ nie sú hlásené. Hlásené sú len výrazné prejavy a prvé menšie škody.
Zemetrasenie malo podľa prvých informácii služby EMSC magnitúdu 5.1 a bolo cítiť prakticky na celom chorvátskom pobreží. Jeho epicentrum ležalo na chorvátsko-bosnianskych hraniciach, asi 40 km od centra Splitu v hĺbke 5 km. Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) neskôr silu zemetrasenia znížilo na 4.7. Chorvátska seizmologická služba hovorí o sile 4.6,
V Trilji, kde boli otrasy najsilnejšie sa rozozvučali sirény a ľudia vybehli na ulice. V Splite patrili otrasy k tým silnejším, no škody z tohto mesta nie sú hlásené. Ľudia hlásia, že celé zemetrasenie trvalo zhruba 10 sekúnd. Došlo k nemu presne o 21:57.
Silné otrasy cítili vo všetkých, najobľúbenejších dovolenkových destináciach od Zadaru až po Dubrovník, no hlásené otrasy sú aj z Rijeky, či Záhrebu.
Zaujímavosťou je to, že zemetrasenie zaznamenali aj seizmogramy na Slovensku. Takto vyzerá seizmogram z Modry.
Na zemetrasenia sú Chorváti pomerne zvyknutí, no aj dnešné patrilo k tým silnejším. Len minulý rok zasiahlo Chorvátsko najsilnejšie zemetrasenie za 140 rokov, ktoré si vyžiadalo aj jednu obeť.
Odvtedy došlo k niekoľkým ďalším otrasom po celom Chorvátsku. Chorvátsko patrí k seizmicky veľmi aktívnym oblastiam.
článok bol aktualizovaný o 23:02