Mimoriadna udalosť: Na oblohe môže teraz dôjsť k veľkému výbuchu hviezdy

Mimoriadna udalosť: Na oblohe môže teraz dôjsť k veľkému výbuchu hviezdy
Veronika Salayová

Nočná obloha by mohla v týchto dňoch ponúknuť mimoriadne vesmírne divadlo, ktoré bude unikátne − hviezdny systém T Coronae Borealis sa pripravuje na veľkú explóziu. Po výbuchu bude hviezda na oblohe žiariť tisíckrát silnejšie ako doteraz. 

Tento týždeň sme mohli byť svedkami mimoriadnej udalosti: objavenia sa dočasnej jasnej hviezdy v súhvezdí Corona Borealis. Po desaťročiach očakávania teraz astronómovia naznačujú, že opakujúca sa nova T Coronae Borealis môže tento týždeň konečne explodovať

Jasná hviezda, ktorá by sa mohla na oblohe objaviť v najbližších dňoch, je výsledkom astronomického javu známeho ako opakujúca sa nova. Túto vzácnu astronomickú udalosť budeme môcť vidieť aj zo Zeme. Podľa astronómov bude T Coronae Borealis v jasnosti súperiť s Polárkou.

Vybuchujúca hviezda

Tento typ udalosti nastáva, keď biely trpaslík (hustá, kompaktná hviezda o veľkosti Zeme, ale s hmotnosťou porovnateľnou s hmotnosťou Slnka) nahromadí materiál zo sprievodnej hviezdy, v tomto prípade červeného obra. Keď množstvo vodíka na povrchu bieleho trpaslíka dosiahne kritickú úroveň, spustí sa obrovský termonukleárny výbuch, ktorý vytvorí žiaru, ktorú je možné zo Zeme vidieť asi po dobu približne jedného týždňa.

 

 

 


T Coronae Borealis je jednou z mála známych opakujúcich nov a má približne 80-ročný cyklus. Posledná viditeľná explózia sa datuje do roku 1946, pričom historické pozorovania naznačujú, že tento jav mohol byť zaznamenaný už v roku 1217.

Predpovedať presne, kedy sa jasná hviezda objaví, je však mimoriadne ťažké, pretože vzdialenosť medzi jednotlivými výbuchmi sa môže líšiť o približne 1,4 roka viac alebo menej, ako je priemer.

 

Výbuch hviezdy môže nastať už dnes

Podľa nedávnej analýzy astronóma Jeana Schneidera z parížskeho observatória by najpravdepodobnejšie obdobie objavenia sa jasnej hviezdy začalo dnes, vo štvrtok 27. marca. Ak sa úkaz nevyskytne do týždňa od tohto dátumu, museli by sme na ďalší možný dátum explózie počkať do 10. novembra 2025, prípadne následne do 25. júna 2026 alebo dokonca do 8. februára 2027. 

K erupcii môže dôjsť doslova kedykoľvek a všetci vesmírni nadšenci netrpezlivo na tento moment čakajú. Je možné ho pozorovať iba raz za život!

 

T Coronae Borealis nazývajú aj „hviezda plameňa“, pretože sa neustále obnovuje a vybuchuje. Ak dôjde k nahromadeniu dostatku hmoty a teplota prekročí kritickú hodnotu, dôjde k termonukleárnej reakcii, čo je vlastne výbuch novy.

Jasnosť sa zvýši až tisícnásobne a tento moment budeme na oblohe vidieť aj my. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -1 °C
Benjamín
Zajtra
Občasný dážď
10 °C / -1 °C
Hugo
Streda
Prehánky
10 °C / 0 °C
Zita
Štvrtok
Oblačno
10 °C / -1 °C
Richard
Piatok
Skoro jasno
11 °C / -1 °C
Izidor
Sobota
Polooblačno
8 °C / -3 °C
Miroslava
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd