Známa sopka Popocatépetl v Mexiku znova na seba púta pozornosť a vzbudzuje obavy. Z jeho krátera totiž vychádza dym obsahujúci popol a žeravé úlomky. Národné služby zakázali priblížiť sa k sopke a zaviedli výstrahu 2. stupňa.
Národné centrum pre prevenciu katastrof (Cenapred) informovalo, že za posledných 24 hodín bolo zaznamenaných 5 výronov plynov a pár z krátera Popocatépetl. Toto je druhý deň po sebe, čo sa aktivita na jednej zo šiestich mexických sopiek, ktoré agentúra neustále monitoruje, zvýšila.
Spolu s dymom sa do atmosféry uvoľňujú masy popola a žeravých úlomkov, ktoré dopadajú okrem iného aj na mesto Huejotzingo v štáte Puebla. Zuhoľnatené a spálené úlomky sa usádzajú na autách a budovách obyvateľov.
Kvôli znepokojujúcej aktivite vydal Popocatépet Cenapred výstrahu 2. úrovne. Žlté varovanie znamená, že aktivita sopky sa zvýšila a predchádza jej najvyššia – červená – výstraha, ktorá si vyžaduje prípravu na evakuáciu.
Národné centrum pre prevenciu katastrof zdôrazňuje, že správanie Popocatépet je neustále monitorované a za posledných 15 dní neboli zaznamenané žiadne sopečné zemetrasenia. Cenapred vo vydanom vyhlásení zakazuje približovať sa ku kráteru sopky a dodáva, že pobyt v jej blízkosti je nebezpečný.
V dôsledku popola pretrvávajúceho vo vzduchu je okrem iného sťažená aj prevádzka medzinárodného letiska Puebla Hermanos Serdan.
Popocatépetl sa nachádza 70 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Mexico City. Je takmer 5 400 m n. m. vysoká, čo z neho robí druhý najvyšší vrch krajiny po Citlaltépetl. Jeho názov znamená v aztéckom jazyku „fajčiarska hora“, čo je názov, ktorý dokonale odráža jej večný stav erupcie.
Sopka bola dlhé roky nečinná, no odkedy sa pred 20 rokmi „zobudila“, svoju prítomnosť dáva najavo sporadicky. Popocatépetl v posledných rokoch vybuchol viac ako 20-krát a posledná veľká erupcia bola v roku 2000.
Mexickí vulkanológovia 24 hodín denne monitorujú stav sopky a evidujú všetky zmeny, keďže oblasti pod sopkou a v blízkosti nej sú veľmi husto obývané. V prípade náhlej silnej erupcie by došlo k veľkej katastrofe a mnohým stratám na životoch.