Nielen značná časť Európy bojuje s extrémne teplým počasím. Jeden teplotný rekord za druhým padá aj v takej Číne či Japonsku.
Vo veľkej časti Číny bol minulý august najhorúcejší od začiatku zaznamenávania. Teplo postihlo vidiecke oblasti aj veľké mestské centrá. Leto sa ukázalo byť mimoriadne horúce aj v Japonsku.
Sedem provincií v Číne zaznamenalo najteplejší august v histórii, informovala národná meteorologická služba. Rekord bol prekonaný v Jiangsu, Shandong (východ), Hebei (sever), Hainan (juh), Jilin, Liaoning (severovýchod) a Xinjiang (severozápad). V piatich regiónoch bol mesiac druhý najteplejší v záznamoch a v troch ďalších bol tretí najteplejší.
Horúčavy sprevádzali obyvateľov dedín aj obrovských metropol. Niektoré veľké mestá ako Šanghaj, Chang-čou a Čchung-čching zasiahli extrémne teploty, ktoré vystúpili až nad +35 stupňov Celzia. Tie sa v auguste doteraz v týchto oblastiach vyskytli len zriedka.
„Vo väčšine čínskych provincií bolo leto 2024 teplejšie ako to predchádzajúce,“ informovali v nedeľu meteorológovia. Rastúce globálne teploty tiež spôsobujú, že extrémne výkyvy počasia sú častejšie a intenzívnejšie.
Za posledné dva mesiace Čína zažila extrémne poveternostné podmienky, od vĺn horúčav na severe a západe až po ničivé záplavy v centrálnych a južných oblastiach.
Čína je najväčším svetovým producentom skleníkových plynov, čo je jedna z príčin klimatickej krízy. Úrady zároveň vyhlásili, že maximálne emisie dosiahnu v roku 2030 a klimatickú neutralitu v roku 2060.
Extrémne horúčavy zasiahli toto leto veľkú časť východnej Ázie, nielen Čínu. Japonský meteorologický úrad v pondelok oznámil, že priemerná teplota v období od začiatku júna do konca augusta bola v tomto roku o 1,76 stupňa Celzia vyššia, ako je dlhodobý priemer.
Rovnaká hodnota bola zaznamenaná v roku 2023. Je najvyššia od začiatku meraní v roku 1898.