So zimou prichádza aj tento zaujímavý a veľmi vzácny jav, možno povedať aj meteorologický unikát, ktorý sa nazýva ľadová vata alebo ľadové vlasy. Za istých špecifických podmienok ich môžeme vidieť aj v našich lesoch a voľnej prírode.
Ak si vyrazíte na prechádzku do lesa v zimných mesiacoch, môžete natrafiť na vzácny jav, ktorý vyzerá ako ľadové vlasy alebo ako ľadová vata. Ide o zaujímavú formu ľadu, s ktorou sa môžeme za určitých podmienok stretnúť.
Takáto ľadová vata nie je v prírode bežná a objavuje sa skôr sporadicky. Ak na ňu natrafíte, máte v podstate šťastie. Objavuje sa aj v našich končinách, napríklad v minulom roku ju pozorovali v lesoch pri Bratislave.
Avšak na to, aby ste ju v prírode uvideli, musia byť splnené viaceré poveternostné podmienky a okrem iného aj prítomnosť huby, ale nie hocijakej. Ak všetko dokonale „klapne“, tak sa v prírode vytvorí.
Aby došlo k tvorbe ľadovej vaty, musí byť splnených viacero meteorologických faktorov. Jav sa objavuje počas vlhkých zím bez snehu a pri prudkých nočných poklesoch teploty.
Nie je to však také jednoduché! Na tvorbu ľadovej vaty je okrem poveternostných podmienok potrebná aj prítomnosť istého druhu huby, lat. Exidiopsis effusa.
Práve prítomnosť tejto špecifickej huby spomaľuje proces kryštalizácie vody, spôsobuje vytláčanie a zamŕzanie vody vo forme jemných podlhovastých kryštálikov, ktoré pripomínajú vlasy.
Hoci je tento jav známy už od začiatku roku 1918, nemeckí a švajčiarski vedci identifikovali proces vzniku ľadovej vaty až v roku 2015. Tí zistili, že okrem poveternostných podmienok je nutná aj prítomnosť tejto huby, inak sa ľad nesformuje do jemných vlasov či vaty.
Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že tento jav možno pozorovať iba na severnej pologuli Zeme, keďže táto huba rastie iba tu.