V sobotu vrcholí prvý meteorický roj v roku 2025. Na oblohe sa tak môžeme tešiť na veľmi bohaté Kvadratídy, ktoré prinášajú vyše 100 meteorov za hodinu.
Jeden z najaktívnejších meteorických rojov Kvadrantídy vrcholí v noci z piatka na sobotu, takže si nenechajte ujsť prvé „padajúce hviezdy“ roku 2025. Silvestrovskú a novoročnú polárnu žiaru tak vystriedajú jasné januárové meteory.
Tento meteorický roj je pomenovaný po už zaniknutom súhvezdí. Jeho radiant sa v súčasnosti nachádza v súhvezdí Pastier a ten vychádza nad obzor vo večerných hodinách.
Kvadrantídy sa dajú pozorovať v období od 1. do 10. januára. Svoje maximum tento rok dosiahnu už zajtra večer o 16.00 h.
V tomto roku budú pozorovaniu priať podmienky, keďže na oblohe nebude dnes večer rušiť Mesiac. Ten bude iba ako úzky kosáčik osvetľovať večernú oblohu po západe slnka. Zapadne spolu s Venušou, s ktorou v noc maxima vytvoria nádhernú konjunkciu okolo 20.00 h večer.
Materské teleso Kvadrantíd je planétka 2003 EH1. V roku 1490 spôsobila meteorický dážď pozorovaný z čínskeho mesta Čching-jang, ktorý zrejme súvisel s jej zánikom.
Tento meteorický roj sa svojou aktivitou sa radí medzi tri najaktívnejšie meteorické roje. O tom svedčí aj ZHR (zenitová hodinová frekvencia) 120 meteorov za hodinu. Ich skutočná aktivita však kolíše a môže sa líšiť.
Zaujímavosťou je, že meteory môžu dosiahnuť modrú farbu, takže pôjde o veľmi zaujímavú „podívanú“, takže sa rozhodne je na čo tešiť.
Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite. Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu.