Koncentrácie púštneho prachu v ovzduší dosiahli extrémne hodnoty, v nemocniciach skončili stovky ľudí s respiračnými ťažkosťami.
Kvalitu ovzdušia nad Slovenskom síce v týchto dňoch zhoršujú vyššie koncentrácie saharského prachu, s tým, čo zažili obyvatelia Iraku, sa to však rozhodne nedá porovnať.
Viac ako 1 000 ľudí má problémy s dýchaním po piesočnej búrke, ktorá sa prehnala strednou a južnou časťou Iraku tento týždeň, informuje BBC.
Zábery ukazujú oblasti zahalené hustým oranžovým oparom, pričom miestne médiá informovali o výpadkoch elektriny a pozastavení letov v mnohých regiónoch.
Prachové búrky sú v Iraku bežné, no niektorí odborníci sa domnievajú, že v dôsledku klimatických zmien sú čoraz častejšie.
Chodci a policajti si museli nasadiť respirátory, aby sa chránili pred prachom. Na mieste boli záchranári, ktorí pomáhali ľuďom s respiračnými ťažkosťami s dýchaním, uviedla agentúra AFP.
Viac ako 250 ľudí previezli do nemocnice v provincii Nadžaf a najmenej 322 pacientov vrátane detí poslali do nemocníc v provincii Diwaniyah.
Ďalších 530 ľudí hlásilo problémy s dýchaním v provinciách Dhi Qar a Basra.
Piesková búrka zahalila južné provincie Iraku do oranžového mraku, ktorý znížil viditeľnosť na menej ako jeden kilometer (0,62 míle).
Úrady boli nútené zatvoriť letiská v provinciách Najaf a Basra.
Podľa miestnych meteorologických služieb by sa podmienky mali postupne zlepšovať do utorka rána.
Irak je na zozname OSN ako jedna z piatich krajín najzraniteľnejších voči klimatickým zmenám, pretože sa tu stretávajú s pravidelnými piesočnými búrkami, úmornými horúčavami a nedostatkom vody.
Silná piesočná búrka v roku 2022 si vyžiadala jednu mŕtvu osobu a viac ako 5 000 ľudí potrebovalo liečbu na respiračné ochorenia.
Irak podľa ministerstva životného prostredia bude v budúcnosti zažívať viac takýchto púštnych búrok.