Nenechajte sa oklamať jeho roztomilým vzhľadom. Medvedík čistotný je invázny druh, ktorý môže napáchať poriadne škody. Na Slovensku bol spozorovaný pred niekoľkými dňami.
Toto zvieratko s anjelskou tváričkou vie byť v skutočnosti poriadny zbojník. Zožerie všetko, čo dokáže uloviť a poľovníci aj vlastníci pozemkov sú povinní ho pri náleze nahlásiť a zlikvidovať.
Medvedík čistotný je na našom území exotický a invázny druh, pred niekoľkými dňami bol však pozorovaný na Slovensku, informuje portál tvnoviny.sk. Odkiaľ sa tu vzal?
Možno vás to prekvapí, no tento invázny živočích je u nás evidovaný už takmer desať rokov a nie je ich tu málo.
Ako uvádza TV Markíza, ostatky medvedíka čistotného ležali niekoľko dní na ceste cez Donovaly. Na zrazené zviera upozornila Správa Národného parku Nízke Tatry na sociálnej sieti. Odpratať by ho mali regionálni cestári.
Nejde pritom o prvý nález medvedíka čistotného na našom území.
Ako priblížila biologička zo Štátnej ochrany prírody, medvedík čistotný bol v roku 2016 zaradený do zoznamu inváznych druhov.
„Jeho pôvodným domovom je Severná Amerika, odkiaľ sa začal šíriť do Európy prostredníctvom kožušinových chovov, keď ho ľudia dovážali na farmu. Odtiaľ unikol a začal sa začal šíriť do voľnej prírody,“ uviedla Ivana Havranová.
Údaje spred desiatich rokov hovoria, že u nás žije približne sto týchto zvierat. „Nebezpečný je tým, že nemá u nás prirodzeného predátora, ktorý by likvidoval jeho stavy,“ doplnil inšpektor chovu košickej zoo Jozef Lenárt.
Koľko jedincov však u nás žije v súčasnosti nie je ľahké posúdiť, keďže žije veľmi skrytým spôsobom, odpočíva na stromoch a využíva bútľaviny.
Je to prevažne nočné zviera a človek ho stretne len výnimočne. Navyše, žije prevažne v nižšie položených oblastiach krajiny.
Ak by ste mali pri stretnutí s rozkošným medvedíkom nutkanie sa k nemu približovať, radšej si to rozmyslite. Okrem toho, že dokáže napáchať veľa škody lesníkom a majiteľom pozemkov, je aj nebezpečný.
„Môže byť prenášačom rôznych chorôb – besnoty, tuberkulózy a listeriózy, a to nielen na živočíchy, ale aj na ľudí. Takže aj preto je potrebné ho eliminovať,“ dodala Ivana Havranová.