Jeseň je čas, kedy sa zvyšuje pravdepodobnosť stretu s medveďom, a to nielen v divokej prírode. Často je na vine práve správanie človeka. Pred čím vystríha svojich občanov mesto Ružomberok?
Množiace sa prípady prikrmovania divej zveri v týchto dňoch zaznamenali v Ružomberku. Mestské lesy pritom nevylučujú, že by to mohlo prilákať aj medveďa z neďalekých lesov.
Radnica preto žiada obyvateľov, aby v žiadnom prípade neprikrmovali lesnú zver, informuje TASR.
Počas uplynulého víkendu v tesnej blízkosti sídliska Klačno a pár metrov od hlavnej cesty niekto vysypal jablká a asi desať kusov chleba a iného pečiva.
„Nie je neobvyklé, že sa po sídlisku potuluje jelenia zver, pre ktorej tráviaci systém je pečivo absolútne nevhodné. Mestské lesy Ružomberok nevylučujú, že by podobné konanie mohlo do oblasti prilákať aj medveďa z neďalekých lesných porastov,“ upozorňuje hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
Podobnú situáciu riešil zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR pre medveďa pred zhruba rokom na Satelitoch. Problémom bol vtedy biologický odpad z kuchyne, ktorý medveďa prilákal k domom.
Radnica preto žiada ľudí, aby neumiestňovali odpad mimo zberných nádob, zatvárali ich po odhodení odpadkov a v žiadnom prípade neprikrmovali lesnú zver.
Zároveň pripomína, že znečisťovaním verejného priestranstva sa obyvatelia dopúšťajú porušenia všeobecne záväzného nariadenia o udržiavaní čistoty, poriadku a ochrany verejnej zelene na území mesta, za čo hrozia sankcie.
„Keď ľudia vidia v blízkosti príbytkov divú zver, myslia si, že zviera potrebuje pomoc, a tak mu často poskytnú stravu. Prikrmovanie srnčej, jelenej či diviačej zveri však má svoje špecifiká, a preto by ho mali vykonávať len odborníci - užívatelia poľovných revírov, poľovníci a podobne,“ uzavrel Miškovčík.