Po zasadnutí krízových štábov začala dnes platiť mimoriadna situácia pre výskyt medveďov v 7 okresoch severného Slovenska. Po polnoci by sa mali pridať aj ďalšie okresy.
Vo viacerých okresoch na severe Slovenska bola dnes vyhlásená mimoriadna situácia pre výskyt medveďov. Ide o okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad, Kežmarok, Žilina, Martin a Turčianske Teplice.
Stalo sa tak po dnešnom zasadnutí krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch. Cieľom vyhlásenia mimoriadnych situácií je ochrana ľudí žijúcich v mestách a aj lepšia mobilizácia polície v kritických okresoch.
„V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd,“ uviedol pre TASR envirorezort.
Aktuálne prebiehajú ďalšie rokovania krízových štábov. Na území až 10 okresov z 13 v Banskobystrickom samosprávnom kraji zrejme vyhlásia od polnoci zo štvrtka na piatok mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov.
Ide o okresy Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Lučenec, Rimavská Sobota, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Poltár, informuje TASR.
Vládnym rozhodnutím vyhlásiť mimoriadnu situáciu kvôli výskytu medveďov hnedých sa rozprúdila verejná debata. Michal Kiča, bývalý štátny tajomník rezortu životného prostredia, pre Denník N vyjadril obavy, že takéto kroky porušujú slovenské zákony.
Podľa zákona o civilnej ochrane totiž výskyt medveďa hnedého nepredstavuje dostatočný dôvod na vyhlásenie mimoriadnej situácie. Výskyt medveďov hnedých v obývaných oblastiach je možné riešiť aj inými spôsobmi, a to bez potreby vyhlasovania mimoriadnej situácie.
Názory Slovákov na túto situáciu sú rôzne a protichodné. Mnohí si myslia, že predstavitelia Ministerstva životného prostredia zneužívajú tému konfliktov s medveďmi na útoky na ochranárov či vyvolávanie strachu u verejnosti. K tomuto názoru sa napríklad pridávajú aj predstavitelia iniciatívy My sme les.