Mrazy na Slovensku páchali škody. Niekde stačila aj jedna mrazivá noc a úroda je poškodená alebo aj úplne zlikvidovaná. Pomrzli marhule, broskyne aj ovocné kríky.
Počasie je v apríli neúprosné a zima násilne vtrhla do veľkej časti Európy, vrátane Slovenska. Aj jediná noc s mínusovými teplotami stačila na to, aby mrazy poškodili značnú časť vegetácie.
Teploty na Slovensku klesali až -10 °C, na nížinách bolo okolo -1 °C. Aj takéto teploty však stačili na to, aby pomrzli viaceré druhy ovocných stromov. Viacerí ovocinári tak utrpeli škody, ktoré budú zrejme vysoké a začnú sa v najbližších dňoch rátať.
Dlhoročný odborník na ovocné stromy Miloš Polcer z Opatoviec nad Nitrou v Prievidzskom okrese sa k téme silných aprílových mrazov vyjadril pre SME.sk. Odborník upozorňuje, že mrazy v tomto období nie sú až také neobvyklé, ako by sa mohlo zdať.
„Pred štyridsiatimi rokmi bývali mrazy až v polovici mája, počas troch zamrznutých na Pankráca, Serváca a Bonifáca. Dnes sa však klimatické podmienky menia a príroda sa preberá oveľa skôr,“ vysvetlil pre regionálny denník.
Podľa jeho slov bývajú posledné dve desaťročia charakteristické tým, že vegetácia štartuje už v januári a februári. Ako ďalej opisuje pre SME.sk, tak teplé zimné mesiace spôsobia, že stromy začnú rašiť, prúdi v nich miazga, a potom stačí, aby prišiel mráz, a kvetné puky sú ohrozené ešte kým sa úplne nerozvinú.
Podľa Polcera trpia v prípade takýchto skorých jarných mrazov najviac práve kvitnúce marhule: „Momentálne máme marhule už po odkvitnutí. Ľudia čoskoro zistia, či plody ostali, alebo začnú hnednúť a opadnú.“
Mrazy, našťastie, už poľavujú a na Slovensku sa tak teraz začnú rátať škody po ničivých mrazoch. Nasledujúce dni ukážu, ako veľmi mrazy poškodili tohtoročnú úrodu.
Ako vieme, mrazy počas nocí od soboty do pondelka boli extrémne. Dokonca bola zaznamenaná historicky najnižšia teplota v apríli, ktorá klesla na -18,5 °C.
V Národnom parku Slovenský raj na meracej stanici na Veľkej Poľane zaznamenaný historicky najnižší teplotný rekord na Slovensku v mesiaci apríl v nadmorskej výške do 1 000 metrov. Tento rekord prekonal doterajšie maximum z roku 2013.
Táto noc bude veľmi chladná, keďže v nížinách do rána poklesnú teploty k 0 °C. Ďalšou zlou správou je, že ovocinárov čaká ešte skúška. Blíži sa totiž ďalšie ochladenie, ktoré môže na Slovensko priniesť aj sneženie. Viac o tomto ochladení sa dočítate TU >.