Nenechajte si ujsť úplné zatmenie Mesiaca. Nastane aj tzv. červí spln, ktorý bude navyše „krvavý“, a bude to jedinečné... Tu je návod, ako a kedy zatmenie pozorovať aj na Slovensku.
Už o pár dní nastáva spln Mesiaca, ktorý sa nazýva aj červí spln. Červí mesiac je prezývka používaná na označenie prvého plného Mesiaca počas jari, ktorý sa objavuje v marci. Tento termín odráža spojenie prírodného cyklu s poľnohospodárskymi javmi, príznačnými pre toto obdobie.
Spln Mesiaca nastáva v piatok 14. marca o 7.54 h., no v plnej kráse ho uvidíme počas celej noci z 13. na 14. marca, t.j. zo štvrtka na piatok.
V tento deň zároveň nastáva zatmenie Mesiaca. Ako vieme, počas úplného zatmenia sa Zem pohybuje priamo medzi Slnkom a Mesiacom, čím blokuje slnečné svetlo a vrhá tieň na povrch Mesiaca. Toto zatmenie však bude jedinečné, lebo Mesiac nadobudne červenkastý odtieň, vďaka čomu si vyslúži prívlastok „krvavý“.
Tento „krvavý“ efekt nastáva, pretože zemská atmosféra rozptyľuje kratšie vlnové dĺžky slnečného svetla, zatiaľ čo umožňuje dlhším vlnovým dĺžkam – červenému a oranžovému svetlu – ohnúť sa do zemského tieňa a osvetliť Mesiac. Je to rovnaký jav, ktorý dáva východom a západom slnka ich bohaté oranžovo-červené odtiene.
Mesiac bude mať tento krvavý nádych približne 65 minút a najlepšie bude pozorovateľný v tých oblastiach sveta, kde bude počas zatmenia noc. Úplné zatmenie Mesiaca bude najlepšie viditeľné 14. marca v Tichom oceáne, no aj Severná Amerika a Južná Amerika budú mať na Mesiac dobrý výhľad.
Zatmenie sa ukáže aj v západnej Európe a západnej Afrike, no dočká sa aj Slovensko, aj keď z ďaleka nie v plnej nádhere. Zatmenie Mesiaca budeme môcť pozorovať len ako polotieňové zatmenie ráno ešte pred západom Mesiaca. Pozorovatelia zo Slovenska môžu uvidieť iba veľmi malú časť zakrytia na okraji Mesiaca.
V tento deň Mesiac zapadne o 6.10 h v Bratislave, v Košiciach zhruba o 16 minút skôr, čiže ak si privstaneme a ešte pred 6.00 h sa pozrieme na oblohu, tak môžeme vidieť aspoň polotieňové zatmenie Mesiaca, samozrejme, ak nám bude priať oblačnosť.
Na rozdiel od zatmenia Slnka je zatmenie Mesiaca úplne bezpečné a môžeme ho pozorovať voľným okom. Nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie, ale použitie ďalekohľadu alebo teleskopu nám môže umocniť tento vesmírny zážitok.
Najlepší spôsob sledovania je z miesta mimo mestských svetiel s nerušeným výhľadom na oblohu. Tak čo? Privstanete si v piatok ráno aj vy?