Uplynulý mesiac máj bol ďalším, ktorý lámal rekordy. Ide o dvanásty mesiac po sebe, ktorý bol najteplejším v histórii meraní.
Mesiac čo mesiac láme počasie teplotné rekordy a máj sa tak stal už dvanástym mesiacom v poradí, ktorý bol globálne teplejší než ktorýkoľvek predchádzajúci máj v histórii merania. Hovoria o tom aj najnovšie dáta služby Copernicus Climate Change Service (C3S), ktorú implementuje Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia.
Máj 2024 bol teplejší ako ktorýkoľvek predchádzajúci máj v zázname údajov, s priemernou teplotou vzduchu na povrchu +15,91 °C. Bolo to o 0,65 °C viac ako priemer v rokoch 1991 – 2020 za máj, a o 0,19 °C viac ako predchádzajúce maximum zaznamenané v máji roku 2020. Aké ďalšie rekordy tohtoročný máj pokoril?
Tento máj bol o 1,52 °C teplejší ako odhadovaný májový priemer pre roky 1850-1900 v predindustriálnom referenčnom období. Globálna priemerná teplota za posledných 12 mesiacov (jún 2023 – máj 2024) je najvyššia, aká bola kedy zaznamenaná.
Priemerná európska teplota v máji 2024 bola o 0,88 °C vyššia ako priemer z rokov 1991 – 2020 v máji a tohtoročný máj bol zároveň tretím najteplejším májom v histórii kontinentu.
Zaujímavé je, že teploty nad východným Tichým oceánom boli, naopak, pod priemerom, čo naznačuje vývoj La Niña. Napriek tomu teploty vzduchu nad oceánom v mnohých iných regiónoch zostali na nezvyčajne vysokej úrovni. Priemerná teplota povrchu mora za máj 2024 bola +20,93°C, čo je najvyššia zaznamenaná hodnota za ktorýkoľvek iný máj.
Máj 2024 bol vlhší než doterajší priemer na Islande, v Spojenom kráľovstve, Írsku, strednej Európe a väčšine juhovýchodnej Európy, takisto na severe Pyrenejského polostrova a v západnom Rusku. Silné dažde spôsobili rozsiahle záplavy v Nemecku, Beneluxe a Taliansku.
Naopak, veľká časť Pyrenejského polostrova, juhozápadné Turecko, Pobaltie a väčšina východnej Európy, boli suchšie, než je doterajší priemer.
Vlhkejšie než doteraz bolo aj v Spojených štátoch, Kanade, Austrálii či juhovýchodnej Afrike. Juhozápadná Ázia dokonca zažila výnimočné zrážky a záplavy. Tajfúny zasiahli Japonsko, severné Filipíny a južnú Čínu. Južná Brazília zaznamenala silné dažde, ktoré ešte prispeli k zhoršeniu aprílových záplav.
Suchšie ako priemerné podmienky boli pozorované v severnom Mexiku a regiónoch Spojených štátov a Kanady, kde došlo k lesným požiarom, ako aj v Ázii, vo veľkej časti Austrálie, južnej Afrike a Južnej Amerike.
Rozsah arktického morského ľadu bol len mierne pod priemerom v porovnaní s májom v rokoch 2022 a 2023.
Rozsah antarktického morského ľadu bol 8 % pod priemerom, čo je šiesty najnižší rozsah za máj v zázname satelitných údajov. Je to ale výrazne nižšia veľkosť ako rekordných -17 % zaznamenaných v máji 2023.