Podľa meteorologickej služby Copernicus uplynulý mesiac, ako aj tie predošlé, lámal rekordy.
Tohtoročný marec bol vôbec najteplejším marcom v Európe, celosvetovo dosiahli priemerné teploty druhú najvyššiu hodnotu v histórii merania.
Informovala o tom meteorologická služba Európskej únie Copernicus. Jej satelity tiež zaznamenali najmenšiu marcovú plochu arktického ľadu za 47 rokov od začiatku jej monitorovania.
Celosvetovo bol tretí mesiac tohto roku o 0,08 °C chladnejší než vlaňajší marec, ktorý drží teplotný rekord.
Priemerná globálna teplota pri zemskom povrchu dosiahla v marci +14,06 °C, čo je o 0,65 °C viac ako priemer z obdobia 1991 až 2020 a o 1,60 °C nad priemernou marcovou teplotou z predindustriálneho obdobia.
V Európe bol teplotný priemer v uplynulom mesiaci +6,03 °C, čo bolo najviac od začiatku merania. Táto hodnota prekonala priemer obdobia 1991 až 2020 o 2,41 °C.
„Bol to tiež mesiac s protichodnými zrážkovými extrémami naprieč Európou, kde mnoho oblastí zaznamenalo najsuchší marec a na mnohých miestach zase najdaždivejší marec prinajmenšom za 47 rokov merania,“ uviedla Samantha Burgessová z Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia.
Najviac nad priemerom boli v marci teploty na východe Európy a západe Ruska, neobvyklá zima bola na naopak Pyrenejskom polostrove.
Nadpriemerné teploty zaznamenala aj Arktída, kvôli čomu sa ďalej zmenšil povrch arktického morského ľadu.
V tohtoročnom marci dosiahol ľadovec svoje historické minimum pre tretí mesiac v roku, keď bol šesť percent pod dlhodobým priemerom