V Arktíde došlo v priebehu minulého týždňa k výraznému úbytku morského ľadu, a to aj napriek faktu, že by mal počas zimy jeho rozsah naopak narastať.
Z Arktídy v priebehu jediného týždňa zmizol ľad s rozlohou 35-krát väčšou než Slovensko, a to aj napriek tomu, že počas zimy by mal narastať, informuje portál Novinky.cz.
Na vine je globálne najteplejší rok 2024 aj rekordne teplé obdobie v regióne počas tohtoročnej zimy.
Vedci varujú, že by podobný trend mohol viesť k nezvratným zmenám v Arktíde.
Tohtoročná zima zatiaľ nepraje arktickému morskému ľadu. Jeho rozsah sa dostal na historické minimum pre toto obdobie.
Počas posledného týždňa, kedy bola strata naozaj extrémna, bola jeho hodnota o zhruba 1 700 000 km² nižšia, než je priemerná hodnota z rokov 1981 – 2010.
Slovenská republika by sa do tohto územia vošla takmer 35-krát.
Hoci aktuálna strata morského ľadu je naozaj extrémna, jeho nedostatok bol významný počas celej tohtoročnej zimy.
Podľa výskumu US National Snow and Ice Data Centre (NSIDC), ktorý má na starosť sledovanie tohto javu, bol rekordne nízky rozsah arktického morského ľadu zaznamenaný aj v decembri 2024.
V januári 2025 bol historicky druhý najnižší. Napríklad Hudsonov záliv v Kanade, ktorý obvykle zamŕza už na začiatku decembra, bol pokrytý ľadom až na jeho konci, a to ešte s oveľa menšou vrstvou, než je bežné.
Vedci za súčasným stavom vidia predovšetkým abnormálne teplotné podmienky.
Vzhľadom na fakt, že minulý rok 2024 bol globálne najteplejším v histórii inštrumentálneho merania, nie je veľmi prekvapivé, že je svetový morský ľad v takom zlom stave.
Počas tohtoročnej zimy bolo navyše možné sledovať nadpriemerne vysoké teploty v celom arktickom regióne.
Napríklad v niektorých oblastiach Aljašky a Grónska bola priemerná teplota vo vyšších vrstvách atmosféry v januári až o 8 °C vyššia oproti normálu rokov 1991 – 2020.
Ďalším činiteľom je bezpochyby aj teplota svetových oceánov, ktorá tiež v minulom roku dosiahla rekordné hodnoty.
Súhra mimoriadne vysokých teplôt vzduchu v Arktíde aj vysokých teplôt vody v Severnom ľadovom oceáne teda bráni dostatočnej tvorbe morského ľadu počas zimného obdobia.
K zníženiu tvorby nového ľadu sa však pridáva ďalší faktor, kedy dochádza v letnom období aj k výraznejšiemu topeniu staršieho ľadu.
Úbytok morského ľadu v Arktíde má aj veľký vplyv na miestny ekosystém. V oblasti staršieho ľadu totiž majú svoj domov voľne žijúce živočíchy, ako je planktón, riasy, kôrovce alebo tulene.