Po rekordne silnom atmosférickom fenoméne El Niño sme sa na jar prehupli do neutrálnej fázy ENSO a všetko nasvedčovalo tomu, že vznikne La Niña. Tá je však ako na hojdačke, no v priemere je slabá a nedosahuje hodnoty na to, aby sme bola studená fáza La Niña klimatológmi oficiálne vyhlásená.
V posledných mesiacoch satelity zaznamenali nad stredným a východným tropickým Pacifikom chladnejšie vody, ako je priemer, ale nedosiahli prahovú hodnotu, aby vyhlásili prebiehajúcu udalosť La Niña. Svet sa považuje za La Niña, keď sú teplotné anomálie vody minimálne -0,5 °C.
Odborníci na klímu netrpezlivo očakávajú vyhlásenie La Niña, ale globálny charakter počasia smeruje k tomu, že La Niña bude veľmi slabá. Svet je od začiatku leta uviaznutý v neutrálnom stave ENSO, pretože anomálie mora sú medzi -0,5 °C a 0,5 °C, narastajú a ubúdajú, a teda teploty sú ako na hojdačke.
Začiatkom roku 2024 väčšina modelov naznačila, že globálne počasie bude ovplyvňovať La Niña. Tento scenár však teraz predpovedá stále menej a menej modelov a pravdepodobnosť vzniku tohto atmosférického fenoménu klesá.
Americký Národný ústav pre oceány a atmosféru NOAA vyhlásil, že La Niña sa s najväčšou pravdepodobnosťou objaví v novembri až decembri 2024 s pravdepodobnosťou 57 % a očakáva sa, že bude pretrvávať do januára až marca 2025. Ako ďalej uvádza, modely IRI predpovedajú slabú a krátko trvajúcu La Niñu.
Niektoré modely však naznačujú, že v dohľadnej budúcnosti sa bude Zem nachádzať v neutrálnom stave ENSO a La Niña nedosiahne požadované hodnoty na oficiálne uznanie. Čo to však bude pre zimné obdobie napríklad aj v Európe znamenať?
Neutrálna zima znamená, že ani El Niño, ani La Niña nie sú dominantné v globálnom meradle. To vedie k menej extrémnym zimám vo všeobecnosti na severnej pologuli a k priemerným úrovniam zrážok.
Zimné mesiace počas dominantnej fáze La Niña zvyčajne vedie k oveľa chladnejším zimám s množstvom snehu. Presný charakter zimy na severnej pologuli však závisí od mnohých ďalších faktorov, okrem iného aj od pohybu polárneho víru.
El Niño a La Niña predstavujú opačné vzorce v správaní vetra obklopujúcich rovník, ktoré fúkajú na západ od Južnej Ameriky smerom k Ázii. V neutrálnom roku, keď nie je v hre ani jeden z týchto javov, tieto vetry tlačia teplú vodu na západ, a to tlačí studenú oceánsku vodu z hlbín, aby ju nahradila.
Keď je na scéne El Niño, vetry slabnú a východný Pacifik pozdĺž západného pobrežia Severnej a Južnej Ameriky zostáva teplejší. Podľa NOAA jeho výsledkom je to, že oceánsky prúd sa pohybuje na juh, čo vedie k suchým podmienkam v Kanade a na severe USA, ale prináša vlhkosť do južných častí USA. Tento fenomén ovplyvňuje čiastočne aj počasie v Európe, a to tým, že zimy sú vo všeobecnosti miernejšie.
Počas fázy La Niña vetry zosilnejú, tlačia teplú vodu smerom k Ázii a zvyšujú príval studenej vody pri tichomorskom pobreží Ameriky. Oceánsky prúd sa pohybuje na sever, čo má za následok suché podmienky na juhozápade a juhovýchode a prináša vlhkejšie počasie na severozápad Tichého oceánu a v oblasti Veľkých jazier. Na Európu má studená fáza ENSO menší vplyv, ale v priemere prináša chladnejšie zimy a viac snehu.