Atmosférický fenomén La Niña už pod hladinou oceána vzniká a jeho účinky na globálne počasie pocítime už o pár týždňov a mesiacov. Aký bude mať vplyv na tohtoročné leto?
Posun z jednej fázy do druhej, čiže z teplého El Niña do chladnej La Niñi, väčšinou začína pod hladinou oceánu. Pomocou pasátov a oceánskych prúdov sa teplotné anomálie v hĺbke pohybujú zo západu na východ a nakoniec sa dostanú na povrch nad východným Pacifikom.
Najnovšia analýza teplôt podpovrchového oceánu v tropickom Pacifiku už naznačuje hlbokú studenú anomáliu, ktorá stúpa na povrch. Toto je obvyklý proces začiatku La Niña. Na základe všetkých údajov vedci už vedia s istotou povedať, že oceány sú momentálne v narušenom stave a La Niña je pripravená vynoriť sa.
Takéto veľké udalosti však zvyčajne fungujú v dlhších časových intervaloch. To znamená, že nejaký čas trvá, kým atmosféra zareaguje na tieto oceánske zmeny. Z tohto dôvodu bude leto 2024 ovplyvnené prechodom jedného obdobia do druhého, čo pravdepodobne spôsobí niektoré nezvyčajné anomálie v procese.
Ak chceme pochopiť, čo takýto posun znamená pre atmosféru, môžeme sa pozrieť na minulé udalosti a ako ovplyvnili počasie. Na základe týchto informácií vieme, že vplyv La Niña sa počas leta rýchlo rozšíri.
Čo sa Európy týka, budú účinky tohto fenoménu počas leta ešte veľmi malé a výraznejšie zmeny u nás zaznamenáme až na jeseň a v zime 2024/2025.
Tento nastupujúci fenomén vo veľkej časti strednej a západnej Európy prináša v priemere nižšie teploty. Čo sa týka zrážok, vo všeobecnosti je v pevninskej Európe počas zimy La Niña menej zrážok a viac zrážok je na juhu a v častiach severu.
Znamená to, že prvé predikcie hovoria o mierne chladnejšej a suchšej jeseni, no nie je vylúčené, že účinky tohto chladného fenoménu sa neobjavia už aj na konci leta.
Na záver treba dodať, že toto všetko je založené na minulých udalostiach La Niña a vieme, že žiadne dve takéto udalosti nie sú úplne rovnaké.