Krúpy ako hviezdy. Takéto “hviezdne” krupobitie sa prehnalo Talianskom

Dominik Cenkner

V uplynulých dňoch zasiahlo niektoré oblasti severného Talianska, počas silných búrok, ktoré spôsobili množstvo škôd a vyžiadali si aj obete na životoch, nezvyčajné krupobitie. To zaujalo nielen meteorológov, ale aj bežných obyvateľov. Z Pádskej nížiny prichádzali správy a fotografie krúp v tvare hviezd, černíc či s hrotmi pripomínajúcimi malé stalaktity. Takéto „hviezdne“ krupobitie nie je bežným javom, no odborníci majú pre jeho vznik jasné vysvetlenie.

Mnoho ľudí si krúpy predstavuje ako jednoduché guľôčky ľadu, ktoré padajú z oblohy počas silných búrok. V skutočnosti však ich tvar, veľkosť či priehľadnosť závisia od toho, akým spôsobom ľad narastá okolo počiatočného jadra vo vnútri oblaku. Tento rast môže prebiehať dvoma hlavnými spôsobmi, ktoré ovplyvňujú konečný vzhľad krúpy.

Prvý spôsob, ktorý sa vyskytuje pri veľmi silných búrkach, vedie k vzniku tvrdých, nepriehľadných a hladkých krúp. V tomto prípade sú kvapky vody, ktoré sa dostanú do kontaktu s chladným jadrom krúpy, okamžite zmrazené. Keďže ide o rýchly proces, vytvorený ľad má kompaktnú a hladkú štruktúru. Tento jav sa odohráva vo vyšších výškach, kde sú veľmi nízke teploty a silné prúdy vzduchu.

Druhý spôsob rastu nastáva vtedy, keď teplota vo vnútri oblaku nie je extrémne nízka a voda má čas rozliať sa po povrchu krúpy predtým, než zamrzne. Výsledkom je nepravidelný ľad s priehľadnou a často krehkou štruktúrou. Práve vďaka tomuto pomalšiemu procesu môžu vzniknúť výstupky, laloky či špicaté výčnelky, ktoré dávajú krúpe zvláštny, hviezdicový vzhľad.

 
 

„Hviezdne“ krupobitie v Taliansku

Pri nedávnom krupobití v Taliansku zohrali hlavnú úlohu búrkové oblaky s menším vertikálnym rozsahom, ktoré nezasahovali príliš vysoko do atmosféry. Teploty sa pohybovali v rozmedzí od 0 °C do -30 °C, čo vytvorilo ideálne podmienky pre spomalený rast krúp a tvorbu neobvyklých tvarov. V takomto prostredí sa voda na krúpe nerozlieva rovnomerne, ale zhromažďuje sa na konkrétnych miestach, kde postupne zamŕza.

Fotografie z regiónov ako Emilia-Romagna alebo Lombardia ukázali krúpy, ktoré skôr pripomínali morskú hviezdicu alebo pichľavý plod než bežný ľadový útvar. Niektoré mali hroty, iné zase viaceré výčnelky, čím vytvárali dojem drobných ľadových sôch. Hoci sa to môže zdať ako niečo mimoriadne, v skutočnosti ide o prejav známych fyzikálnych procesov v atmosfére.

Podľa odborníkov krúpy nadobúdajú takéto podoby najmä vtedy, keď sa vo vnútri oblaku pohybujú pomalšie a rotujú menej intenzívne. Voda má tak čas zamrznúť v nepravidelných vrstvách, čo vedie k tvorbe ostrých či laločnatých výrastkov. Tento jav je dobre zdokumentovaný v meteorológii a hoci je zriedkavý, nepatrí medzi nevysvetliteľné záhady.

Krupobitie s podobnými tvarmi sa vyskytuje najmä na jar alebo začiatkom leta, keď je atmosféra ešte nestabilná, no teploty už dosahujú vyššie hodnoty. Z hľadiska výskumu ide o zaujímavý jav, ktorý umožňuje vedcom lepšie pochopiť mikroprocesy v búrkových oblakoch.

 

Nezvyčajné krúpy, ktoré sa prehnali Talianskom, tak opäť ukázali, aká rozmanitá a zároveň krásna vie byť príroda aj vtedy, keď sa prejaví vo forme silnej búrky. A zároveň pripomenuli, že aj bežné atmosférické javy môžu nadobudnúť podoby, ktoré nás znovu a znovu fascinujú.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
28 °C / 5 °C
Žigmund
Zajtra
Búrky
30 °C / 5 °C
Galina
Nedeľa
Prehánky, búrky
21 °C / 7 °C
Florián
Pondelok
Občasný dážď
21 °C / 6 °C
Lesana
Utorok
Prehánky
17 °C / 2 °C
Hermína
Streda
Dážď
16 °C / 3 °C
Monika
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd