Viac ako 1 000 ľudí malo problémy s dýchaním po tom, ako sa strednou a južnou časťou Iraku prehnala piesočná búrka. Informovali o tom zdravotnícki predstavitelia štátu.
Jeden z úradníkov v provincii Muthanna informoval tlačovú agentúru AFP o najmenej 700 prípadoch, pri ktorých ľudia udávali problémy s dýchaním. Na záberoch zdieľaných na internete bolo vidieť oblasti zahalené do hustého oranžového oparu.
Miestne médiá k tomu informovali o výpadkoch elektriny a pozastavení letov v mnohých regiónoch. Prachové búrky sú v Iraku bežné, ale niektorí odborníci sa domnievajú, že sú čoraz častejšie v dôsledku klimatických zmien.
Chodci a policajti mali na tvári masky, aby sa chránili pred prachom, a na mieste boli aj zdravotníci. Tí pomáhali ľuďom s ťažkosťami s dýchaním, uviedla agentúra AFP.
Nemocnice v provincii Muthanna na juhu Iraku prijali najmenej 700 prípadov dusenia ľudí. Viac ako 250 ľudí bolo prevezených do nemocnice v provincii Nadžaf a najmenej 322 pacientov vrátane detí bolo poslaných do nemocníc v provincii Diwaniyah.
Ďalších 530 ľudí malo problémy s dýchaním v provinciách Dhi Qar a Basra. Piesočná búrka zahalila južné provincie Iraku do oranžového mraku, ktorý znížil viditeľnosť na menej ako jeden kilometer.
Úrady boli nútené uzavrieť letiská v provinciách Nadžaf a Basra. Podľa miestnych meteorologických služieb sa podmienky do utorkového rána postupne zlepšili.
Pripomeňme, že OSN zaradila Irak medzi päť krajín, ktoré sú najviac ohrozené klimatickými zmenami. Ten sa totiž pravidelne stretáva s piesočnými búrkami, horúčavami a nedostatkom vody.
Silná piesočná búrka v roku 2022 spôsobila smrť jedného človeka a viac ako 5 000 ľudí potrebovalo liečbu respiračných ochorení. Irak bude podľa jeho ministerstva životného prostredia v budúcnosti zažívať viac prašných dní.