Pozorovaniu nevšedne sfarbenej zelenej kométy SWAN by konečne mohlo priať aj počasie.
Novoobjavená kométa C/2025 F2 (SWAN) sa približuje k Zemi i Slnku, čím je pre pozemských pozorovateľov stále viditeľnejšia.
Ľudia zo severnej pologule, kde sa nachádza aj Slovensko, môžu prostredníctvom astronomických zariadení uvidieť jej zelené svetlo.
Pokiaľ prežije prelet okolo centrálnej hviezdy, v máji ju pravdepodobne bude možné pozorovať aj voľným okom. Príležitosť sa naskytne iba tento rok, ďalšia až za viac ako milión rokov.
Žiarivo zelenú kométu C/2025 F2 (SWAN) už koncom marca uvidelo prostredníctvom vesmírneho observatória SOHO viacero astronómov, a to nezávisle od seba.
V súčasnosti ju môžu vidieť obyvatelia zo severnej pologule Zeme, teda aj zo Slovenska.
Kométa je aktuálne pozorovateľná v súhvezdí Andromédy, teda na rannej oblohe. Nie je však viditeľná bez ďalekohľadu.
Aj na tmavej oblohe je ešte nutné po nej pátrať ďalekohľadom, vysvetľuje pre denik.cz Jiří Dušek z Hvezdárne a planetária Brno.
Viditeľná je zhruba hodinu a pol pred východom Slnka nízko nad severovýchodným obzorom a každý deň sa presúva smerom od súhvezdia Pegasa.
Meniaci sa pohyb telesa je zapríčinený približovaním sa k Zemi i Slnku. Čím bližšie bude, tým sa zvýši aj jej jasnosť, zároveň sa zmení aj miesto, kde ju bude možné uvidieť.
Aktuálne sa nachádza asi 185 miliónov kilometrov ďaleko. Od 25. apríla bude vhodnejšie ju hľadať skôr večer nad severozápadom.
Najbližšie k Slnku bude 1. mája, zhruba rovnako ďaleko, ako sa pohybuje Merkúr. Rovnaký deň bude aj najbližšie k Zemi, približne 145 miliónov kilometrov.
Ak prežije prelet okolo hviezdy, mohla by byť v ďalších dňoch viditeľná po západe Slnka nad západným obzorom.
Po prelete okolo hviezdy podľa niektorých expertov môže byť C/2025 F2 (SWAN) viditeľná aj voľným okom.
Astronómovia však upozorňujú, že predvídať správanie kométy je veľmi zložité. Viac znalostí o vývoji objektu budú mať až s blížiacimi sa dátami.
Pre odborníkov aj ostatných pozorovateľov je kométa C/2025 F2 (SWAN) pozoruhodná aj zeleným sfarbením.
„Z povrchu kométy vyvrhnutý dvojatómový uhlík vplyvom pôsobenia slnečného svetla vyzerá zeleno,“ vysvetlil pre Sky&Telescope astronóm Mike Olason.
Dodal, že zatiaľ však z telesa neuniká príliš veľa prachových častíc, pretože chvost je menej jasný a úzky. To sa však ešte môže zmeniť.
Vedci ďalej podľa magazínu Smithsonian uviedli, že novo objavená kométa obehne okolo Slnka raz za 1,4 milióna rokov. Ide tak o životnú možnosť ju vidieť.