Kolaps atlantického prúdenia sa už začal, tvrdia vedci. Dramaticky to zmení počasie

Kolaps atlantického prúdenia sa už začal, tvrdia vedci. Dramaticky to zmení počasie
Veronika Sádovská

Prúdenie v Atlantiku podľa vedcov výrazne slabne. Dochádza k tomu navyše rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo. V Európe by oslabenie morských prúdov mohlo priniesť znateľné ochladenie, a to najmä v zimných mesiacoch.

Veľký globálny kolobeh výmeny tepla, ktorého súčasťou je aj Golfský prúd, znateľne slabne a smeruje k svojmu kolapsu. Upozorňujú na to vedci v článku, ktorý tento rok v novembri vyšiel v časopise Nature.

„V nasledujúcom storočí by cirkulácia mohla byť o 33 % slabšia v porovnaní s ľudskou činnosťou nenarušeným stavom," tvrdia autori článku. Ďalej varujú, že dôjsť by k tomu pri súčasnom tempe topenia ľadovcov mohlo už v roku 2040, teda o 20 rokov skôr, než sa predpokladalo.

 

Prinesie to silné ochladenie

Podľa webu Earth.com by to v Európe prinieslo silné ochladenie, a to predovšetkým v zime. Európu totiž toto prúdenie výrazne zahrieva. Napríklad americký New York sa nachádza na rovnakej rovnobežke ako talianska Neapol. Kanadský Montreal zase na rovnakej rovnobežke ako Benátky alebo francúzsky Lyon.

Veľkú úlohu v tom, ako sa celý systém morskej cirkulácie bude správať, bude mať podľa odborníkov topenie ľadovcov v oblasti Irmingerovho mora na východe Grónska. Podľa webu Live Science totiž ľadovcová sladká voda tečúca do severného Atlantiku riedi v tejto oblasti povrchové slané vody, čo vedie k vzniku spodných prúdov, ktoré následne vedú k spomaleniu celej atlantickej cirkulácie.

Odborníci ale zdôrazňujú, že stále je možné tento vývoj zvrátiť. Ľudstvo by ale muselo výrazne obmedziť emisie skleníkových plynov, obmedziť globálne otepľovanie, a zastaviť alebo aspoň výrazne spomaliť tak topenie ľadovcov.

 

Golfský prúd sa už spomalil

Najnovšie výskumy ukazujú, že Golfský prúd sa v posledných desaťročiach už spomalil. Vedci odhadujú, že od polovice 20. storočia sa spomalil asi o 15 %.

Golfský prúd sa v modernej histórii ešte nezastavil úplne. Z paleoklimatologických štúdií však existujú dôkazy, že v minulých obdobiach, ako bol mladší Dryas asi pred 12 000 rokmi, došlo k významným poruchám v atlantickej cirkulácii, ktoré mohli ovplyvniť toto prúdenie.

Takúto úplnú stagnáciu však v posledných tisícročiach nezaznamenali. Spomalenie Golfského prúdu je tak ďalším kúskom veľkej skladačky, ktorá ovplyvňuje extrémy počasia a v budúcnosti bude mať veľký vplyv.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
15 °C / -3 °C
Antónia
Zajtra
Občasný dážď
10 °C / 4 °C
Bohuslava
Streda
Prehánka dažďa so snehom
8 °C / -3 °C
Severín
Štvrtok
Dážď
11 °C / 0 °C
Alexej
Piatok
Sneženie
4 °C / 0 °C
Dáša
Sobota
Snehové prehánky
3 °C / -6 °C
Malvína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd