Posledný júnový víkend bude na Slovensku veľmi teplý. Teplota bude atakovať až +35 °C. Práve klimatizácia je v takýchto dňoch doslova vykúpením. Jej nesprávne používanie však môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. TASR na to upozornili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Apelujú preto na opatrnosť pri používaní klimatizácie. Upozorňujú tiež na potrebu čistenia klimatizačnej jednotky.
„Príliš nízka teplota v interiéri môže byť síce osviežujúca, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia je pre zdravie rizikový. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice, kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu,“ poznamenali.
Vedúca odboru hygieny životného prostredia ÚVZ, Milada Eštóková, upozornila aj na to, že klimatizáciu je vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Apeluje na správne používanie aj v aute.
„Aj tam platí ideálny rozdiel teploty vonku a vnútri päť až sedem stupňov Celzia, dodržte ho aj v najväčších horúčavách. Ak z auta často vystupujete a nastupujete, rozdiel teplôt by mal byť ešte nižší,“ dodala.
Pri používaní klimatizácie treba mať pozatvárané dvere a okná. Odborníci z ÚVZ pripomenuli aj potrebu čistenia.
„Udržujte v čistote klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy. Výparník klimatizačnej jednotky dezinfikujte. Správnou údržbou klimatizácie predchádzate tomu, aby bola zdrojom choroboplodných mikroorganizmov v priestore,“ ozrejmili.
Najvhodnejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je podľa ich slov vetranie. „Odporúčame vetrať priestory v nočných alebo v skorých ranných hodinách. V čase vysokých denných teplôt neotvárajte okno, pokiaľ to nie je nevyhnutné,“ dodala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
Dnes máme pred sebou prvý horúci deň. Teploty by na strednom a východnom Slovensku mal byť ešte zväčša pod hranicou +30 °C, no nad tropickú hranicu sa už dostanú teploty vo Východoslovenskej a v Podunajskej nížine. Teplo bude aj na Záhorí.
Po väčšinu dňa sa na našom území očakáva prevažne pokojné, slnečné počasie, no popoludní sa v oblasti východu môže vytvárať kopovitá oblačnosť a ojedinele hrozia prehánky, či búrky.
Ešte teplejšia bude na našom území nedeľa. Teploty sa už na mnohých miestach nášho územia dostanú nad tropickú hranicu +30 °C. V Podunajskej nížine budú teploty atakovať hodnoty až do +35 °C.
Horúce počasie na našom území skončí v nedeľu. Počasie začne ovplyvňovať studený front od západu, ktorý podvečer prinesie prvé búrky. Viac informácií prinášame v samostatnom článku.