Odborníci prišli s veľmi znepokojivou informáciou. Planéta Zem podľa novej štúdii každý rok stratí viac ako 1,2 bilióna ton ľadu. Hladina morí sa nebezpečne zvyšuje.
Štúdia uverejnená v odbornom časopise Cryosphere znepokojila nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť.
Výskumný tím odborníkov informoval o tom, koľko ľadu sa stráca na našej planéte ročne. Čísla sú pritom naozaj vysoké – viac ako 1,2 bilióna ton ľadu za jeden rok.
Tento výsledok vyplynul z hodnotenia ľadu na celej planéte ako celku, berúc do úvahy grónske a antarktické pevninské ľadovce, arktický a antarktický morský ľad a horské ľadovce po celom svete.
Strata ľadu sa od roku 1994 ešte zvýšila v dôsledku globálneho otepľovania, a to až o 60 %, uvádza sa v štúdii, a tento trendu bude pokračovať.
V rokoch 1994 až 2017, čo je 23 rokov, stratila Zem celkovo 28 biliónov ton ľadu. Medzitým sa hladina mora od roku 1994 globálne zvýšila o 3,3 cm.
Autor štúdie Thomas Slater uviedol, že topenie ľadovcov aktuálne odrážajú najhoršie scenáre globálneho otepľovania stanovené Medzivládnym panelom pre zmenu klímy (IPCC).
Rovnako ako aj zvýšenie hladín morí v dôsledku topenia bude mať veľmi vážne dopady na pobrežné spoločenstvá v tomto storočí.
Do roku 2100 by sa hladina morí mohla podľa prognóz zvýšiť o ďalších 40 cm. Nie je však vylúčené, že toto číslo bude ešte vyššie.