V Kazachstane bolo v priebehu dvoch týždňov nájdených uhynutých viac ako 530 ohrozených tuleňov z Kaspického mora. Miestni to označujú ako masaker.
Kazašské úrady pripisujú túto katastrofu dvom príčinám. A to znečisteniu morí alebo infekčnej chorobe. Stalo sa tak len niekoľko dní pred otvorením klimatického summitu COP29 v Azerbajdžane, ďalšej krajine s výhľadom na Kaspické more.
V správe Kazašského výboru pre rybolov sa uvádza, že „medzi 24. októbrom a 7. novembrom sa na brehu našli uhynutých 534 tuleňov".
Vedci naznačujú, že znečistenie morí a ohniská infekčných chorôb môžu byť príčinou smrti týchto zvierat. Výbor dodal, že len v 3 % prípadov boli tulene uväznené v rybárskych sieťach.
Tuleň kaspický, jediný cicavec prítomný v tomto mori, bol zaradený na červený zoznam vzácnych druhov, ktorým v Kazachstane hrozí vyhynutie a kde tiež čelí pytliactvu a znečisteniu. Kaspické more je uzavreté more, považované za najväčšie slané jazero na svete.
Má rozlohu 371 tisíc kilometrov štvorcových, čo je rozloha, ktorá presahuje napríklad Nemecko, a hraničí s piatimi krajinami: Azerbajdžanom, Iránom, Kazachstanom, Ruskom a Turkménskom.
Úrady vyššie spomínaných krajín pravidelne oznamujú ďalšie počty uhynutých tuleňov na jeho brehoch. Podľa vedcov alarmujúci pokles hladiny vody v kombinácii s rastúcimi teplotami ohrozuje morskú flóru a faunu.
Ako dôkaz vážnosti situácie sa kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev v roku 2022 zaručil, že prevezme „pod svoju osobnú kontrolu“ otázku poklesu populácie tuleňov a navrhol vytvorenie prírodných rezervácií.
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) sa počet týchto cicavcov v minulom storočí znížil o viac ako 70 %, hoci kazašské úrady odhadujú, že populácia sa v súčasnosti pohybuje okolo len 270 000.