Čiernobalocké lesy, ktoré boli vždy pýchou horehronského regiónu, sú v kritickom stave. Vinníkom je lykožrút, ktorý spôsobil kalamitu.
Územie s rozlohou približne 15 000 hektárov čelí podkôrnikovej kalamite, uviedol pre TASR generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Menyhart.
„V súčasnosti sme na stave 500 000 kubíkov kalamitného dreva, s tým, že na tento rok je úplne reálne, že to možno pôjde až k miliónu kubíkov. Jediný účinný a efektívny spôsob boja proti lykožrútovej kalamite je vyťaženie suchého alebo napadnutého dreva, ktoré treba v čo najrýchlejšom čase dostať von z lesa. Potom môžeme pristúpiť k jeho obnove, revitalizácii,“ zdôraznil pre slovenskú agentúru Menyhart.
Ide o roky neriešenú kalamitu na Horehroní, ktorá sa len vystupňovala. Ešte v roku 2021 bol počiatočný stav okolo 64 000 kubíkov kalamity, no z roka na rok sa situácia zhoršovala. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč sa začal touto problematikou už zaoberať.
V súvislosti s riešením tejto situácie minister pre TASR uviedol, že prostredníctvom Lesov SR budú musieť zvýšiť kapacity na ťažbu v tomto regióne a obrátiť sa aj na externých dodávateľov, aby vedeli v čo najrýchlejšom čase spracovať kalamitu.
Zvýšená ťažba a presun kamiónov s drevom navyše výrazne poznačí miestne cesty v okolí. Kritickou situáciou by sa mala zaoberať aj vláda, avizoval Takáč.
K tejto téme sa vyjadrila aj iniciatíva My sme les, ktorá nesúhlasí s masívnou ťažbou napadnutých stromov: „Les sa dokáže sám obnovovať rovnako tak, ako sa to deje už milióny rokov. A pred tým tu neboli takí múdri ľudia, ktorí by rozhodovali, čo je pre les škodlivé a čo nie.“