Európska klimatická agentúra Copernicus v stredu oznámila, že tohtoročný júl ukončil 13-mesačnú šnúru s novými priemernými teplotnými rekordmi. Dôvodom je skončenie prirodzeného klimatického javu El Niño.
Priemerné teploty v júli 2024 však len tesne neprekonali júl spred roka a podľa vedcov koniec rekordnej série nič nemení na hrozbe, ktorú predstavuje zmena klímy.
„Celkový kontext sa nezmenil,“ uviedla vo vyhlásení zástupkyňa riaditeľa programu Copernicus, Samantha Burgessová. „Naša klíma sa naďalej otepľuje.“
Klimatické zmeny spôsobené človekom sú hnacou silou extrémnych poveternostných udalostí, ktoré spôsobujú spúšť po celom svete, pričom len v posledných týždňoch sa vyskytlo niekoľko príkladov. Len dnes sme vás informovali o mimoriadne teplom období na Antarktíde.
V Kapskom meste v Juhoafrickej republike tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy v dôsledku prívalových dažďov, víchrice, záplav a ďalších udalostí. Indonézsky ostrov Sulawesi zasiahol smrteľný zosuv pôdy. Beryl za sebou zanechal mohutnú deštrukciu, keď vytvoril rekord ako najskorší hurikán 4. kategórie. Japonské úrady uviedli, že v rekordných horúčavách v Tokiu zomrelo viac ako 120 ľudí.
V júli 2024 dosiahla zemeguľa v priemere 16,91 stupňa Celzia, čo je o 0,68 °C viac ako 30-ročný priemer pre tento mesiac, uvádza Copernicus. Teploty boli o malý zlomok nižšie ako v rovnakom období minulého roka.
Ide tak o druhý najteplejší júl a druhý najteplejší mesiac zo všetkých zaznamenaných v záznamoch agentúry, hneď za júlom 2023. Zem mala aj dva najteplejšie dni v histórii, a to 22. a 23. júla, pričom každý z nich dosiahol v priemere približne 17,16 °C.
Počas júla bolo na svete podľa merania agentúry o 1,48 °C teplejšie ako v predindustriálnom období. To je blízko limitu otepľovania, na ktorom sa dohodli takmer všetky krajiny sveta v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015: 1,5 °C.
El Niňo - ktorý prirodzene otepľuje Tichý oceán a mení počasie na celom svete - podnietil 13 mesiacov rekordných horúčav, uviedol vedúci klimatológ spoločnosti Copernicus, Julien Nicolas. To sa už skončilo, preto sa júlové teploty mierne zmiernili. Podmienky La Nina - prirodzené ochladenie - sa očakávajú až neskôr v priebehu roka. Stále však pretrváva všeobecný trend otepľovania.
„Celosvetový obraz sa príliš nelíši od situácie spred roka,“ povedal Nicolas v rozhovore. „Dôležitým faktorom, ktorý k tomu prispel, je skutočnosť, že globálna teplota povrchu morí je, už viac ako rok, na rekordnej alebo takmer rekordnej úrovni,“ doplnil. „Hlavnou hnacou silou, hnacím aktérom tejto rekordnej teploty je aj dlhodobý trend otepľovania, ktorý priamo súvisí s hromadením skleníkových plynov v atmosfére.“ Medzi ne patrí oxid uhličitý zo spaľovania fosílnych palív, ako je uhlie, ropa a zemný plyn.
Júlové teploty zasiahli niektoré regióny obzvlášť tvrdo, vrátane západnej Kanady a západu Spojených štátov. Približne tretina obyvateľov USA bola v jednom okamihu varovaná pred nebezpečnými a rekordnými horúčavami.
Horúčavy potrápili aj Európu. Talianske ministerstvo zdravotníctva najprísnejšie varovanie pred horúčavami pre niekoľko miest. Grécko bolo nútené pre nadmerné teploty zatvoriť svoju najväčšiu kultúrnu atrakciu, Akropolu. Vo väčšine Francúzska platili výstrahy pred horúčavami, a to aj počas konania olympijských hier.