Najbližšie dni prinesú do južnej Európy výdatné zrážky, ktoré budú trvať aj niekoľko dní a úhrny budú veľmi veľké. Saharský prach sa bude podieľať na procese tvorby dažďových oblakov. Hrozia aj masívne povodne vo viacerých krajinách.
Juh Európy čaká intenzívny lejak a podiel na tom bude mať aj saharský prach. V južných oblastiach Európy sa od zajtrajšieho dňa očakávajú výdatné zrážky a hrozia aj rozsiahle povodne.
Počasie v tejto oblasti bude ovplyvňovať rozsiahla tlaková níž, ktorej stred sa od piatku bude pohybovať v oblasti Talianska a Jadranského mora, pričom okolo tejto tlakovej níže sa bude obtáčať rozsiahle zrážkové pole.
V najbližších 7 až 10 dňoch by na Balkáne a v Bosne a Hercegovine mohlo celkovo spadnúť až 150 l/m2 vody. Niektoré predpovede predpokladajú alarmujúcejší scenár so zrážkami až okolo 200 l/m2.
Tieto intenzívne zrážky budú spojené so stredomorskou nížou a frontom, ktorý vznikol stretom tropických vzduchových más z Afriky so studeným polárnym vzduchom. Je tu však ešte jeden faktor, ktorý spôsobí, že bude intenzívne pršať.
Voda vyparujúca sa z hladiny Stredozemného mora v tomto ročnom období nestačí na to, aby v priebehu niekoľkých dní spôsobila lejaky o objeme 150 až 200 l/m2.
Zrážky podporí veľké množstvo kondenzačných jadier, teda čiastočiek morskej soli a prachu z púšte, keďže v týchto dňoch sa masa saharského prachu nachádza nad celou južnou a čiastočne aj strednou Európou.
Na to, aby sa vytvorili husté oblaky nesúce dážď, sú potrebné aerosóly, okolo ktorých sa usádzajú častice vody, teda púštny prach. Impulzom k víreniu búrkových oblakov je kontakt veľmi odlišných vzduchových hmôt, no bez saharského prachu v africkom vzduchu by neexistovali také mohutné kopovité oblaky, z ktorých následne výdatne zaprší.
Vo všeobecnosti platí, že čím viac prachu je v oblasti nízkeho tlaku, tým viac viaže vodu a zvyšuje úhrny zrážok. Pri takomto množstve vody hrozia v najbližších dňoch, ale aj po víkende masívne povodne najmä v Taliansku, Chorvátsku a vo veľkej časti Bosny a Hercegoviny.