Je to potvrdené! Zasiahla nás najsilnejšia geomagnetická búrka triedy G5

Veronika Sádovská

NOAA potvrdila, že včerajšia geomagnetická búrka bola triedy G5, teda najsilnejšia, aká sa môže vyskytnúť. Okrem polárnej žiary môže priniesť aj tieto nie úplne príjemné dôsledky.

Nočný ošiaľ s polárnou žiarou dostal internety a určite aj foťáky mnohých ľudí. Ľudia si vymieňajú svoje úlovky, stále nám posielate do redakcie nové fotografie, pretože išlo o okamih, ktorý sa tak skoro nezopakuje.

Zasiahla nás totiž nezvyčajne silná geomagnetická búrka. Spočiatku odborníci predpokladali, že dosiahne silu G4, čo je na stupnici od 1 do 5 takmer najsilnejšia búrka, v noci ale hodnoty vystúpili tak vysoko, že sa dostala na hranicu G4 A G5. Dnes už NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration = Národný úrad pre oceán a atmosféru) potvrdilo, že išlo o triedu G5.

 

Najsilnejšia za posledných 20 rokov

Zasiahla nás teda najsilnejšia geomagnetická búrka od roku 2003, teda za posledných 21 rokov. Bola taká mohutná, že polárnu žiaru mohli pozorovať dokonca aj na Kanárskych ostrovoch. A to už je teda niečo.

Tieto výkyvy v magnetickom poli Zeme a prúd častíc, ktorý doslova Slnko vyvrhlo smerom k nám stále pokračuje. Aktuálne je na úrovní G3, ale na Slnku sa objavujú nové erupcie či škrvny, z ktorých tieto erupcie pochádzajú. Už dnes večer sa podobné divadlo môže zopakovať a tu si prečítate, kde budú podmienky najlepšie.

Slnko dosahuje svoje maximum

Posledné mesiace až rok si pomaly aj my "zvykáme" na nezvyčajnú polárnu žiaru nad Slovenskom. Prečo je tomu tak a prečo nás zasiahla táto extrémne silná geomagnetická búrka?

Vysvetlenie je jednoduché. Slnko vstúpilo do svojho maxima, teda fázy, keď je najaktívnejšie vo svojom približne 11-ročnom cykle. Počas maxima sa počet tmavých škvŕn na povrchu Slnka výrazne zvyšuje. V dôsledku toho spôsobujú častejšie a silnejšie slnečné búrky, z ktorých niektoré môžu dosiahnuť Zem, čo spôsobuje rádiové zatmenia aj nádherné polárne žiary.

Táto zvýšená aktivita je spôsobená postupným prepletaním siločiar magnetického poľa Slnka. Ale v určitom bode slnečného maxima sa tieto magnetické čiary zlomia, čo vedie k úplnému prevráteniu magnetických pólov hviezdy. Slnko sa potom začne upokojovať a nakoniec dosiahne minimum, keď slnečné škvrny a búrky takmer úplne zmiznú. Potom začne ďalší približne 11-ročný cyklus.

Maximum začalo skôr ako predpokladali

V roku 2019 Centrum predpovede vesmírneho počasia (SWPC), ktoré vedie NOAA, zverejnilo predpoveď pre aktuálny slnečný cyklus (Solárny cyklus 25), ktorý sa začal v tom roku. 

Predpoveď, ktorú vypracovala skupina vedcov z NOAA, NASA a Medzinárodnej agentúry pre vesmírne prostredie, predpovedala, že nadchádzajúce slnečné maximum bude svojou silou porovnateľné s relatívne slabým predchádzajúcim cyklom (Solárny cyklus 24) a pravdepodobne nenastane skôr ako v roku 2025.

 

Nedávno si však iní vedci všimli, že správanie Slnka sa od tejto predpovede líši. Slnečné škvrny sa objavovali oveľa častejšie, ako sa očakávalo, a vytvárali silné slnečné búrky oveľa častejšie, ako sa predpokladalo.

V júni minulého roka niekoľko výskumníkov oznámilo, že slnečné maximum pravdepodobne začne skôr a bude aktívnejšie, ako naznačovali pôvodné predpovede. Vlani v októbri Center for Space Weather Prediction uznalo, že pôvodné predpovede boli nepresné a vydalo aktualizovanú predpoveď, ktorá hovorí, že slnečné maximum by mohlo začať medzi januárom a októbrom tohto roku.

To, kedy presne začalo alebo začne je neisté, pretože v januári tohto roku aktivita na Slnku poklesla a obnovila sa až na prelome februára a marca. Presné ohraničenie sa dozvieme až keď Slnečná aktivita definitívne poklesne a slnečný cyklus sa skončí.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Výdatnejšie sneženie
3 °C / -6 °C
Cecília
Zajtra
Polooblačno
5 °C / -11 °C
Klement
Nedeľa
Zamračené
3 °C / -6 °C
Emília
Pondelok
Zamračené
10 °C / -5 °C
Katarína
Utorok
Polooblačno
10 °C / -5 °C
Kornel
Streda
Prehánky
9 °C / 0 °C
Milan
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd