Polárny vír sa definitívne rozpadá a dochádza k jeho úplnému kolapsu. Znamená to iba jedno − zima nadobro končí a štafetu preberá teplé jarné počasie.
Polárny vír sa rozprestiera vysoko naprieč rôznymi vrstvami atmosféry. Najnižšia úroveň sa nazýva troposféra, kde sa vyskytujú všetky poveternostné udalosti. Nad tým máme stratosféru, čo je hlbšia a suchšia vrstva polárneho vortexu.
Z tohto dôvodu delíme polárny vír na hornú (stratosférickú) a dolnú (troposférickú) časť. Oba hrajú svoje úlohy inak, preto ich musíme sledovať oddelene.
Obe časti však spolu tvoria cirkuláciu na severnej pologuli počas chladnejšej časti roka, teda od októbra do marca, a výrazne ovplyvňujú počasie v zime.
Stratosférický polárny vortex je však v súčasnosti väčší. Je mierne posunutý smerom k východnej pologuli a stlačený, pričom má oválny tvar, informuje špecializovaný portál Severe Weather Europe.
V stratosfére sa zároveň vytvára oblasť vysokého tlaku, ktorá sa tlačí na polárny vír a vytvára jeho deformovaný tvar.
Aktuálne modely nám ukazujú, že polárny vír má už pomerne slabé jadro, rozdelené na dve menšie centrálne oblasti. Keďže naďalej dochádza k výraznému stratosférického otepľovaniu, polárny vír v krátkej chvíli definitívne zanikne.
V týchto dňoch sa vír roztrháva sa a mení svoju dynamiku. Úplný kolaps nastane už o pár dní, najneskôr do polovice marca. Zároveň to znamená, že vpád arktického vzduchu z polárnych oblastí už nehrozí.
Náhle stratosférické oteplenie v podstate znamená silný nárast teploty a tlaku v stratosfére. To spôsobí veľkú poruchu cirkulácie a v dôsledku toho nastane úplný zánik polárneho víru.
Možno teda smelo povedať, že jar je tu a zima je definitívne preč.