Medzinárodná vesmírna stanica stráca vzduch už 5 rokov. Medzi NASA a Roskosmosom panuje nezhoda o tom, ako vyriešiť tento problém.
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) čelí úniku vzduchu, ktorý trvá už 5 rokov, ale zúčastnené vesmírne agentúry, NASA a Roskosmos, sa nezhodujú na príčinách, veľkosti možného rizika a ani v riešeniach tohto problému.
Nezhoda sa objavila počas verejného zasadnutia poradného výboru ISS 13. novembra, ktoré vynieslo na svetlo protichodné obavy o bezpečnosť tejto orbitálnej stanice.
Únik vzduchu, ktorý má pôvod v ruskom module PrK, bol prvýkrát zistený v roku 2019. Hoci sa začiatkom roku 2024 zistilo dočasné zvýšenie miery úniku, experti NASA zdôraznili, že bezpečnosť posádky ISS nie je ohrozená.
V audite zverejnenom v septembri však Úrad generálneho audítora NASA identifikoval únik ako primárne bezpečnostné riziko pre vesmírnu stanicu. Vzhľadom na vek ISS, ktorej vznik sa datuje do roku 1998 a teda má už úctyhodných 26 rokov, sú problémy tohto typu nevyhnutné, no naďalej vyvolávajú otázky o jej štrukturálnom stave.
Počas stretnutia Bob Cabana, predseda poradného výboru a bývalý astronaut, vysvetlil, že NASA a Roskosmos nezdieľajú rovnaký názor na závažnosť problému. Zatiaľ čo NASA vyjadruje obavy o štrukturálnu integritu modulu PrK a riziko možnej nehody, Roskosmos nepovažuje udalosť, ktorá by mohla viesť k havárii či poruche, za realistickú.
Ruská vláda pripisuje trhliny „vysokofrekvenčnému cyklovaniu“ spôsobenému mikrovibráciami, ku ktorým dochádza v dôsledku tepelných zmien a ohýbania kovových materiálov počas obehu stanice.
NASA na druhej strane naznačuje, že príčiny sú viaceré, vrátane mechanického namáhania, zvyškového namáhania, materiálových vlastností a environmentálneho vystavenia vesmírnym podmienkam. Táto nezhoda o hlavnej príčine úniku viedla aj k rozdielnym názorom na bezpečnosť budúcej prevádzky vesmírnej stanice.
V súčasnosti je riešením prijatým na zmiernenie rizika ponechať dvere oddeľujúce americkú stranu ISS od ruskej strany zatvorené a čakať na pokračovanie vyšetrovania. Cabana zdôraznil, že hoci sa tieto 2 agentúry budú naďalej stretávať, aby hľadali „spoločné porozumenie“ v súvislosti so štrukturálnou integritou, nebol poskytnutý žiadny pevný harmonogram na definitívne vyriešenie problému. Okrem toho budú do budúcich diskusií zapojení odborníci z akademickej obce a priemyslu.
Napriek rozdielom zostávajú NASA a Roskosmos hlavnými partnermi pri riadení ISS. Vojna na Ukrajine však ešte viac skomplikovala medzinárodné vzťahy, keď Rusko oznámilo svoj zámer opustiť ISS v roku 2028, zatiaľ čo iní partneri sa zaviazali predĺžiť spoluprácu do roku 2030
Kríza na ISS predstavuje nielen technickú výzvu, ale aj reflexiu vývoja medzinárodnej vesmírnej spolupráce, ktorá by mohla v nasledujúcich rokoch prejsť významnými transformáciami..