Tohtoročný január bol celosvetovo najteplejším januárom v histórii meraní. Priemerná teplota vzduchu na povrchu dosiahla o 0,79 °C viac, než je januárový priemer z rokov 1991 až 2020, a o 1,75 °C nad priemerom z predindustriálneho obdobia. Informovala o tom meteorologická služba Európskej únie Copernicus.
Priemerná teplota vzduchu na povrchu dosiahla +13,23 stupňa Celzia. Podľa meteorológov išlo zároveň o 18. mesiac z posledných 19, kedy bola globálna priemerná teplota o viac ako 1,5 stupňa nad priemerom z predindustriálneho obdobia.
Priemerná teplota na európskej pevnine v januári 2025 bola +1,8 stupňa, čo je 2,51 stupňa nad januárovým priemerom z rokov 1991 až 2020. Zároveň ide o druhú najvyššiu hodnotu po januári 2020, kedy bola teplota o 2,64 stupňa nad priemerom.
„Január 2025 je ďalším prekvapivým mesiacom, ktorý pokračuje v rekordných teplotách pozorovaných v posledných dvoch rokoch, a to napriek vývoju javu La Niňa v tropickej časti Tichého oceánu a jeho dočasnému chladivému efektu na globálne teploty,“ uviedla Samantha Burgessová zo služby Copernicus.
Najviac nad priemerom z rokov 1991 až 2020 boli v januári teploty v južnej a východnej Európe, vrátane západného Ruska. Naopak podpriemerné boli nad Islandom, Britániou a Írskom, severným Francúzskom a Škandináviou a polostrovom Kola.
Mimo Európy boli teploty najviac nadpriemerné nad severovýchodnou a severozápadnou Kanadou, Aljaškou a Sibírou. Nadpriemerné boli aj na juhu Južnej Ameriky, v Afrike a na väčšine územia Austrálie a Antarktídy.
Najvýraznejšie podpriemerné boli teploty v Spojených štátoch a v najvýchodnejších oblastiach Ruska. Arabský polostrov a pevninská časť juhovýchodnej Ázie boli taktiež teplotne podpriemerné.
Plocha arktického morského ľadu bola minulý mesiac najmenšia v histórii januárových meraní, o šesť percent pod priemerom. Rozsah antarktického morského ľadu bol pod priemerom o päť percent.