Island v uplynulých hodinách zasiahlo už takmer 700 zemetrasení. Odborník vysvetlil, čo sa v krajine deje

Dominik Cenkner

Blízko islandského mesta Grindavík sa v utorok otvorila sopečná trhlina a začala sa z nej valiť láva. Úrady predtým zaznamenali na polostrove Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemetrasení a evakuovali v predstihu štyridsať domov v Grindavíku aj priľahlé geotermálne kúpele Modrá lagúna. Oblasť doposiaľ zasiahlo už takmer 700 zemetrasení.

Pohyb magmy začal v utorok ráno približne o 6:30 miestneho času (8:30 SELČ) a bol sprevádzaný intenzívnymi malými zemetraseniami na polostrove Reykjanes, podobne ako pri predchádzajúcich erupciách, uviedol meteorologický úrad.

„Trhlina sa stále zväčšuje a nemožno vylúčiť, že sa bude ďalej otvárať na juh,“ dodal úrad. Odvtedy ale trhlina rastie: podľa posledných správ je jej celková dĺžka asi 1200 metrov a stále viac sa otvára smerom na juh.

Meteorologický úrad tiež dostal oznámenie, že severne od Grindavíku došlo k prerušeniu teplovodného potrubia. To potvrdzuje, že v meste došlo k výrazným výbušným pohybom.

 
 

Odborník vysvetľuje, čo sa v krajine deje

„Najpravdepodobnejším scenárom, o ktorom sa hovorilo pred začiatkom erupcie, bola veľká erupcia s krátkym časovým odstupom. Skutočnosť však bola iná a hlavnú úlohu zohrala magmatická hrádza, ktorá sa tvorila počas celého včerajšieho dňa,“ hovorí Freysteinn Sigmundsson, geofyzik z Ústavu vied o Zemi Islandskej univerzity, ktorý bol včera večer hosťom RÚV.

Podľa neho išlo o významnú udalosť napriek tomu, že erupcia bola malá. Je porovnateľná s najväčšou udalosťou, ku ktorej došlo 10. novembra 2023, keď sa začala erupčná epizóda. Vtedy vytiekol najväčší objem magmy, hoci k erupcii nedošlo.

Magmatická hrádza, ktorá sa vytvorila včera, je druhou najdlhšou, ktorá sa objavila v rámci sopečnej epizódy na polostrove Reykjanes od začiatku sekvencie 10. novembra 2023. Tiahne sa v celkovej dĺžke 20 kilometrov od jedného konca k druhému a siaha severnejšie, než bolo doteraz pozorované. Tá, ktorá sa vytvorila 10. novembra, však bola pravdepodobne päťkrát väčšia.

„Magmatické hrádze sa v zemskej kôre ľahko otvárajú, keď existujú sily, ktoré sa môžu uvoľniť,“ hovorí Freysteinn. Island leží na hranici platní, kde sa tektonické dosky od seba vzďaľujú a neustále sa budujú.

„A my sme si mohli myslieť, že tieto sily sa už uvoľnili, ale nestalo sa tak, a čo ma včera najviac prekvapilo, je to, akú veľkú úlohu zohráva magmatická hrádza,“ hovorí. Pri poslednej erupcii bola magmatická hrádza malá a väčšina lávy sa dostala na povrch.

„Teraz sa však zdá, že väčšina magmy, ktorá sa pohla, sa usadila v magmatickej hrádzi,“ hovorí Freysteinn s tým, že magma nakoniec stuhne a bude pokračovať vo formovaní islandskej kôry. Podobne ako mnohí ďalší odborníci, aj Freysteinn tvrdí, že nie je možné odhadnúť, čo bude nasledovať po utorku. Bude potrebné počkať najmenej dva až tri týždne, kým bude možné určiť, či sa opäť začne vyzdvihovanie.

 

„Vnímam to ako niečo, čo sa najprv musí rozbehnúť,“ hovorí Freysteinn. „Myslím si, že najpravdepodobnejším scenárom je, že prílev magmy bude pokračovať alebo sa obnoví,“ hovorí Freysteinn, podľa ktorého je možné, že prílev magmy sa počas 15 mesiacov, čo trvá erupčná epizóda, vlastne nikdy nezastavil.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánka dažďa so snehom
11 °C / -6 °C
Albert
Zajtra
Skoro jasno
12 °C / -7 °C
Milena
Štvrtok
Občasný dážď
14 °C / -1 °C
Igor
Piatok
Oblačno
18 °C / 2 °C
Július
Sobota
Polooblačno
19 °C / 4 °C
Estera
Nedeľa
Polooblačno
23 °C / 6 °C
Aleš
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd