Inverzia dáva Nemcom zabrať: Odstavili si jadrové elektrárne a teraz nemajú elektrinu

Inverzia dáva Nemcom zabrať: Odstavili si jadrové elektrárne a teraz nemajú elektrinu
Peter Minárik

Nemecko rieši veľmi veľký problém, ktorý sa bude riešiť roky a na vine je zlá vládna politika. Politici v Nemecku sa totiž tak obávali jadrovej elektriny, že si poodstavovali absolútne všetky jadrové elektrárne a teraz, keď je počasie stabilné a nefúka, pričom zároveň panuje inverzia a nesvieti ani Slnko nemajú elektrinu. Paradoxne si pozatvárali svoje atómovky, ale dovážajú jadrovú elektrinu zo susedných krajín.

Ak by sme mali hľadať bláznov, tak ich nájdeme v Nemecku. Najskôr si odstavia jadrové elektrárne a že vraj budú vyrábať elektrinu z vetra a Slnka, no teraz keď nefúka a nesvieti Slnko dovážajú elektrinu vyrobenú taktiež z jadrových elektrárni z okolitých krajín. A za to musia poriadne draho zaplatiť.

Nemecko, kedysi významný vývozca elektriny, sa ocitá v paradoxnej situácii. Napriek rozsiahlym investíciám do obnoviteľných zdrojov energie krajina zápasí s nedostatkom elektriny a je nútená dovážať značné množstvo energie zo zahraničia. Ako sa Nemecko dostalo do tejto situácie a aké sú možné riešenia?

Nemci sa zľakli a teraz nemajú elektrinu

Ak by sme sa mali pozrieť na príklad krajiny, kde v politike emócie zvíťazili nad faktami, tak tu máme ukážkový príklad - Nemecko. Nemecko bolo kedysi energeticky sebestačné. No po havariach v Černobyle a pre ďalšie incidenty vo svete sa začali niektorí Nemci jadra báť. Definitívu dala nehoda na jadrovej elektrárni Fukušima. Nemeckí politici sa nehody tak zľakli, že sa rozhodli, že postupne vypnú svoje atómové elektrárne a elektrinu budú vyrábať zo Slnka a z vetra a v časoch, kedy to bude potrebné budú elektrinu vyrábať z ruského plynu.

Po Nord Streame 1 tak budovali aj plynovod Nord Stream 2. Plyn však Rusi začali využívať na politické účely a pod zámienkami rôznych opráv bol tok cez Nord Stream 1 značne obmedzovaný. Plynovod Nord Stream 2 bol po začiatku ruskej agresie na Ukrajinu vyhodený do vzduchu a Nemci sa ocitli v problémoch. Lacný plyn z ktorého by vyrábali elektrinu nemajú a obnoviteľné zdroje sú nestále.

 
 

Treba si uvedomiť, že Nemci majú síce dostatok zdrojov z veterných a zo slnečných elektrárni, ale aby elektrická sústava bola stabilná, tak potrebujete zdroje elektriny, kde môžete ľahko zvýšiť alebo naopak znížiť výkon a tým zabezpečiť stabilitu celej energetickej sústavy. 

Slnko nesvieti vždy a vietor nefúka všade stabilne a to je problém. A teraz, kedy máme inverziu to Nemci pociťujú naplno. Svoje elektromobily dobíjajú v noci vďaka francúzskym atómovkám. Presne tých istých jadrových elektrárni, ktoré si sami Nemci odstavili. Síce môžu žiť s pocitom, že žiadna jadrová elektráreň u nich nevybuchne, ale za tento pocit draho platia.

Nemecko elektrinu dováža

V posledných mesiacoch Nemecko dovážalo až 16 GW elektrického výkonu, najmä z francúzskych jadrových elektrární. To predstavuje ekvivalent spotreby elektriny pre približne 20 miliónov ľudí, teda takmer štvrtinu nemeckej populácie. Táto situácia je alarmujúca, najmä keď si uvedomíme, že Nemecko má vlastné výrobné kapacity, ktoré však nevyužíva naplno.

Nemecko sa zároveň snaží minimalizovať využívanie uhlia a zemného plynu, aby si udržalo svoj ekologický imidž. Avšak v období, keď nefúka vietor a po západe slnka solárne panely neprodukujú energiu, krajina čelí výraznému deficitu elektriny, najmä počas večernej špičky.

 

Nedostatok domácej výroby a závislosť na dovoze vedú k rastu cien elektriny. V uplynulých týždňoch dosiahli ceny v Nemecku až 400 eur za megawatthodinu, čo je 4x viac ako na iných trhoch v Európe. Pre porovnanie, Nemecko má po Spojenom kráľovstve druhú najdrahšiu elektrinu pre priemysel v Európe. To spôsobuje zatváranie fabrík a negatívne ovplyvňuje konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu.

Z Európy sú tak najzelenejšie škandinávske krajiny, ktoré vyrábajú elektrinu z jadrových a z vodných elektrárni. Nasleduje Francúzsko so svojimi početnými atómovými elektrárňami. Nemecko aj dnes elektrinu importuje a to až aktuálne okolo 10 GW.

aktuálna intenzita uhlíka z výroby elektriny
aktuálna intenzita uhlíka z výroby elektriny, zdroj: electricity maps

Odborníci tvrdia, že Nemecko by mohlo v dohľadnej dobe znovu spustiť 4 až 6 GW výkonu z jadrových elektrární, s možnosťou neskoršieho zvýšenia kapacity. Očakáva sa, že otázka energetickej bezpečnosti sa stane kľúčovou témou v nadchádzajúcich voľbách. Obnova výroby spoľahlivej, bezemisnej a cenovo dostupnej elektriny priamo v Nemecku by mohla byť riešením súčasnej krízy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
4 °C / -5 °C
Stanislav
Zajtra
Zamračené
7 °C / -5 °C
Irma
Piatok
Zamračené
7 °C / -7 °C
Leopold
Sobota
Zamračené
8 °C / -4 °C
Agnesa
Nedeľa
Prehánky
7 °C / -4 °C
Klaudia
Pondelok
Oblačno
11 °C / 1 °C
Eugen
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd