Pri neustále sa meniacom počasí je dobré mať prehľad o tom, či vás ráno čaká ďalší slnečný alebo naopak upršaný deň. Spoľahlivým riešením sú meteostanice, ktoré sú určené do domácností a pomáhajú zlepšovať váš prehľad o počasí. Vybavené sú tiež rôznymi praktickými funkciami, ktoré im pridávajú ďalšie možnosti využitia. Objavte výhody meteostaníc a zistite, akými ďalšími spôsobmi môžete inteligentne sledovať počasie.
Meteostanica poskytuje presné informácie o teplote, vlhkosti, rýchlosti a smere vetra, množstve zrážok a ďalších parametroch. Informácie o presnej predpovedi a aktuálnom stave počasia pomáhajú pri plánovaní činností, či už ide o výlety do prírody, vonkajšie športové aktivity alebo starostlivosť o záhradu a plánovanie jej polievania. Pokročilejšie meteostanice dokážu upozorniť na náhle zmeny v počasí, ako sú búrky, silný vietor alebo mráz, čo umožňuje podniknúť napr. opatrenia na ochranu majetku.
V závislosti od ceny a funkcií vybraných modelov dokážu meteostanice sprostredkovať tieto informácie:
Meranie vonkajšej a vnútornej teploty.
Vlhkosť a tlak vzduchu.
Kvalita ovzdušia.
Predpoveď počasia na nasledujúce dni.
Úroveň CO2.
Rýchlosť a smer vetra.
Úhrn zrážok.
Atmosferický tlak.
Rosný bod.
UV index.
Východ a západ slnka.
Fázy mesiaca.
Na trhu je množstvo meteostaníc pre domácnosť, ktoré sa odlišujú najmä počtom funkcií a údajov, o ktorých dokážu informovať. Vo všeobecnosti platí, že čím viac funkcií meteostanica ponúka, tým vyššia je jej cena.
Domáce meteostanice rozdeľujeme na:
klasické
inteligentné
Klasické meteostanice majú integrovaný displej, často s farebným podsvietením, a sú veľmi jednoduché na použitie. Neponúkajú síce také komplexné informácie ako ich inteligentné verzie, ale spoľahlivo zobrazujú základné údaje o počasí. Medzi hlavné výhody klasických meteostaníc patrí zabudovaný displej, jednoduché ovládanie a nastavenia, spoľahlivá lokálna predpoveď počasia a nižšia cena, pričom nevýhodou je menší počet funkcií a predpoveď obmedzená len na krátke časové obdobie.
Pre tých, ktorí očakávajú viac, sú ideálne inteligentné meteostanice s množstvom pokročilých funkcií a možnosťou prepojenia so smartfónom cez Wi-Fi alebo Bluetooth. Inteligentné meteostanice ponúkajú spoľahlivú dlhodobú predpoveď, archivujú namerané údaje, využívajú dáta z meteorologických radarov a sú prepojené s mobilnou aplikáciou. Ich nevýhodou môže byť absencia displeja a vyššia cena.
Čím viac typov senzorov má domáca meteostanica, tým širší je rozsah jej funkcií, čo prináša presnejšie a podrobnejšie údaje o počasí. Okrem štandardnej predpovede môžu meteostanice obsahovať viaceré praktické funkcie, ktoré zvyšujú ich využiteľnosť:
Budík s možnosťou opakovaného budenia.
Zobrazenie aktuálneho času a dátumu.
Integrované rádio.
Niektoré meteostanice obsahujú priestor na fotku, čo z nich robí aj zaujímavý dekoratívny prvok.
Projekcia údajov umožňuje premietanie dôležitých informácií, ako je čas alebo teplota, na stenu či strop.
Barometer sníma atmosférický tlak, čo je dôležité pre presnú predpoveď počasia.
Vlhkomer na meranie vlhkosti.
Pri výbere novej meteostanice by ste nemali podceniť veľkosť displeja. Ten totiž úzko súvisí s celkovou veľkosťou meteostanice a jej umiestnením. Meteostanice s väčším displejom sa zvyknú montovať na stenu, zatiaľ čo menšie meteostanice s menším displejom môžete položiť na nočný stolík, poličku alebo skrinku.
Typy displejov využívaných pre meteostanice:
LCD displeje – majú nízku spotrebu a nachádzajú sa vo väčšine meteostaníc. Hlavnou nevýhodou je, že nezosvetľujú. Ak sa chcete pozrieť na údaje v noci, potrebujete dodatočné osvetlenie alebo podsvietenie.
LED displeje – meteostanice s LED displejom sú napájané zo siete a poskytujú farebné a prehľadné zobrazenie. Tieto displeje aktívne svietia, čo uľahčuje čítanie aj za zhoršených svetelných podmienok.
TFT displeje – umožňujú nastaviteľný jas a kontrast, pričom ponúkajú veľmi jemný obraz. Zvyčajne sú väčšie a taktiež potrebujú napájanie zo siete.
Inverzné displeje – majú tmavé pozadie a biele číslice, čo zaisťuje dobrú viditeľnosť.
Meteostanica zobrazuje údaje o počasí nielen na svojom zabudovanom displeji, ale môže ich prenášať do mobilnej aplikácie vo vašom smartfóne alebo tablete. Týmto spôsobom máte okamžitý prístup k informáciám o aktuálnom počasí kedykoľvek a kdekoľvek.
Prepojenie meteostanice so smartfónom môže prebiehať 2 spôsobmi:
cez Bluetooth
prostredníctvom WiFi
Pripojenie cez Bluetooth je jednoduché a cenovo dostupné, avšak s obmedzeným dosahom, zvyčajne okolo 10 metrov. Tento dosah môže byť ovplyvnený prekážkami, ako sú steny či iné objekty, ktoré môžu signál oslabiť.
Pripojenie cez WiFi je praktickejšie, pretože po pripojení meteostanice a smartfónu na rovnakú sieť máte prístup k údajom kdekoľvek v rámci signálu WiFi – ideálne v celom byte alebo dome. Táto metóda umožňuje sledovať dáta aj na diaľku, ak máte prístup k domácej sieti.
Pokročilé modely meteostaníc dokážu integrovať informácie do systému inteligentnej domácnosti. Môžu napríklad automaticky regulovať vetranie pri zvýšenej koncentrácii CO₂ alebo aktivovať tieniace systémy počas horúčav. Niektoré meteostanice odosielajú namerané dáta na externé servery, kde sa využívajú na presné predpovede počasia. Taktiež umožňujú prijímať presné dlhodobé predpovede vďaka pripojeniu na internet.
Inteligentné zariadenia, ako sú smartfóny alebo tablety, sú vybavené aplikáciami na sledovanie počasia. Tie umožňujú prístup k aktuálnym informáciám kedykoľvek a kdekoľvek, pričom nie sú obmedzené dosahom senzorov alebo prístrojov. Vďaka možnosti pripojenia na internet navyše umožňujú rýchly prístup k dátam z profesionálnych meteorologických zdrojov a podporujú presné predpovede na niekoľko dní vopred.
V závislosti od operačného systému sa ponuka aplikácií o počasí líši:
Aplikácie o počasí od Google Play
Počasie v Apple iPhone
Ak používate Android tablet, je k dispozícii mnoho aplikácií s rôznymi funkciami. Populárne možnosti ako AccuWeather, Weather Underground, The Weather Channel, alebo slovenské SHMÚ, poskytujú podrobné predpovede, mapy radarov a animácie počasia. Väčšina z týchto aplikácií podporuje upozornenia na nepriaznivé počasie, takže používateľa včas informujú o búrkach, extrémnych teplotách alebo silnom vetre.
Prehľadné správy o počasí vám umožní si pozrieť aj tablet Lenovo, Samsung, či Xiaomi. Väčší displej na Android tablete umožňuje prehľadnejšie zobrazenie meteorologických máp, radarov, grafov a detailných predpovedí. Pri sledovaní viacerých údajov naraz, ako sú teploty, zrážky či vietor, je široký displej tabletu výrazným prínosom.
Apple iPhone telefóny majú integrovanú aplikáciu Počasie, ktorá poskytuje rýchly prehľad o aktuálnej teplote, predpovediach, zrážkach a UV indexe. Pokročilejšie aplikácie, ktoré sú dostupné v App Store, často poskytujú možnosti, ako sú radary, snímky z meteorologických satelitov a správy o kvalite ovzdušia.
Inteligentné sledovanie počasia je kľúčové pre prispôsobenie sa nepredvídateľným poveternostným podmienkam. Domáce meteostanice ponúkajú presné informácie o teplote, vlhkosti, rýchlosti vetra a množstve zrážok, efektívnym spôsobom je však aj sledovanie informácií o počasí prostredníctvom aplikácií v mobile, či tablete.
Záleží len na vás, aký spôsob sledovania počasia vám bude najviac vyhovovať. Meteostanice, mobily či tablety si môžete objednať z pohodlia domova. Na Planeo nájdete pestrý výber elektroniky a navštíviť môžete aj niektorú z predajní, kde vám personál predajní rád a ochotne poradí s výberom.