Od inaugurácie prezidenta USA uplynul iba jeden deň, čerstvý prezident však už pracuje naplno a ešte v pondelok podpísal odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody, ako aj nariadenie o vystúpení zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal prvé exekutívne nariadenia po nástupe do funkcie.
Je medzi nimi aj avizované odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody, informuje podľa agentúra AFP. Aký dopad bude mať jeho rozhodnutie na globálne otepľovanie, ktoré je už aj v tejto chvíli neodvrátiteľné?
Trumpova administratíva v pondelok krátko po tom, čo zložil prísahu, oznámila, že Spojené štáty majú zámer odstúpiť od Parížskej klimatickej dohody - a to už po druhýkrát.
Tento zámer potvrdil podpisom nariadenia aj oficiálneho listu, ktorý adresoval OSN.
Davu zároveň prisľúbil, že po návrate do Oválnej pracovne podpíše ešte mnoho ďalších exekutívnych opatrení, a následne začal vyhadzovať perá do vzduchu, informovala stanica BBC.
Okrem okamžitého odstúpenia od Parížskej klimatickej dohody Trump podpísal aj nariadenie o vystúpení zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Spojené štáty podľa neho do WHO prispievali neúmerne viac ako Čína.
Od Parížskej dohody o zmene klímy republikán Trump odstúpil už počas svojho prvého funkčného obdobia. Potom, čo ho v úrade vystriedal demokrat Biden, USA sa k dohode opäť pripojili.
Cieľom dohody z roku 2015 je udržať otepľovanie planéty pod hranicou 1,5 °C oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou a spoločne postupovať proti zmene klímy.
V dokumente predloženom OSN v roku 2021 súčasná administratíva počítala s tým, že záväzky vyplývajúce z parížskej dohody znamenajú pre USA zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 50 % v porovnaní s rokom 2005.
Na dosiahnutie tohto cieľa terajšia administratíva okrem iného počítala s rozsiahlymi investíciami a stimulmi pre zavedenie zelených technológií v priemysle, doprave, stavebníctve či s väčšou ochranou lesov.
Okrem toho majú pripravené aj ďalšie dekréty, ktoré zmenšia rozlohu niektorých chránených rezervácií, čo by malo umožniť ťažbu na miestach, kde to doteraz nebolo možné.
To by sa mohlo napríklad týkať dvoch rezervácií v štáte Utah, ktorých plochu Trump výrazne zmenšil pri svojom prvom mandáte. Krok potom zvrátil jeho nástupca v Bielom dome, demokrat Joe Biden.
Ďalej sa očakáva, že Trump ukončí pozastavenie povoľovania nových vývozov skvapalneného zemného plynu (LNG) a zruší výnimku, ktorá Kalifornii a niektorým ďalším štátom umožňuje mať prísnejšie normy ohľadom znečistenia ovzdušia.