Hurikán Júlia prešiel pomerne dlhú púť z Atlantického oceána cez pevninu až do Tichého oceána. Síce už nie je hurikánom, stále však predstavuje pre Strednú Ameriku veľkú hrozbu.
Júlia dokončila svoj vzácny prechod z Atlantického oceánu do Tichého oceánu v pondelok − jeden deň po tom, čo dopadla na pevninu ako hurikán 1. kategórie v Nikarague.
Búrka Júlia pristála neďaleko Pearl Lagoon v Nikarague v nedeľu nadránom miestneho času s maximálnym trvalým vetrom 140 km/h. Júlia pri prechode nad drsným terénom Nikaraguy stratila intenzitu a Národné centrum pre hurikány ju v nedeľu preklasifikovalo na tropickú búrku.
V pondelok pri pobreží Salvádoru a Guatemaly opäť stratila svoju intenzitu tropickej búrky, avšak naďalej sa pohybuje smerom na severozápad pri tichomorskom pobreží Strednej Ameriky, kde prináša silný vietor a intenzívne zrážky.
Meteorológovia predpovedajú, že v Salvádore a južnej Guatemale môže počas nasledujúcich dní ešte spadnúť až 100 litrov zrážok na meter štvorcový.
V dôsledku toho hrozí veľké riziko záplav a zosuvov pôdy, ktoré bude pretrvávať v Salvádore, v častiach Hondurasu, Guatemaly, Belize a južného Mexika.
Guatemalský prezident Alejandro Giammattei v pondelok vyhlásil kalamitný stav po prechode Júlie, ktorá v krajine zanechala po sebe spúšť.
Salvádorské úrady v pondelok uviedli, že v dôsledku prechodu Júlie zahynulo 10 ľudí vrátane piatich vojakov. V Hondurase bolo potvrdených najmenej 5 úmrtí. Jeden z nich bol unesený povodňovou vodou a dvaja ľudia zomreli pri prevrátení člna.
Panamské pohotovostné služby uviedli, že v dôsledku nepriaznivej poveternostnej situácii zomreli dvaja ľudia. Podľa guatemalských úradov zabila Júlia spolu osem ľudí a sedem vážne zranila.