Na naše územie nateká veľmi chladný vzduch, ktorý prináša poriadny prepad teplôt. Teploty v kombinácii s veľmi silným vetrom vám môžu spôsobovať omrzliny. Dobre sa preto oblečte.
Na našom území sa práve začalo výraznejšie ochladzovať. Začal k nám totiž prúdiť veľmi chladný, pôvodom arktický vzduch od severovýchodu, ktorý spôsobuje poriadny prepad teplôt a ten bude skutočne výrazný.
Dnešné teploty počas popoludnia budú v porovnaní s tými včerajšími poriadne nízke. Ako vidieť, na severe budú aj o viac ako 10 °C nižšie. Na západe a východe budú nižšie o 8 °C. Najmenšie ochladenie čaká dnes Banskobystrický kraj, kde zatekaniu studenej vzduchovej hmoty, ktorá je ťažká zabránia dočasne hory, ktoré tento kraj obklopujú.
Ochladzovanie však bude pokračovať a už zajtra nás čakajú celodenné mrazy na väčšine Slovenska. Na severe nemusia dokonca zajtrajšie maximálne teploty vystúpiť nad -10 °C. Hrozí tu tak výskyt arktického dňa.
Okrem nízkych teplôt, treba v nadchádzajúcich dňoch počítať aj s výskytom veľmi silného vetru. Ten bude najsilnejší na horách, v Podunajskej a vo Východoslovenskej nížine, kde môžu poryvy vetra dosahovať nárazy až okolo 20 m/s.
Vplyvom veľmi silného vetra v kombinácii s nízkymi teplotami bude na pocit výrazne chladnejšie. Pocitová teplota bude klesať pod -15 °C a v niektorých oblastiach sa dokonca dostane k -20 °C.
Pocitová teplota je teplota, ktorú človek vníma ako výsledok kombinácie skutočnej teploty vzduchu, vlhkosti vzduchu a rýchlosti vetra. Silný vietor môže spôsobiť, že pocitová teplota bude výrazne nižšia ako skutočná teplota vzduchu.
Nízke pocitové teploty môžu spôsobiť omrzliny. Omrzliny sú poškodenie tkanív spôsobené chladom. Najčastejšie sa vyskytujú na koncoch končatín, ako sú prsty na rukách a nohách, uši, nos a líca.
Ak sa tak chystáte von, je dobre sa chrániť. Pri výbere oblečenia sa zamerajte na vrstvenie. Vrstvené oblečenie vám umožní regulovať telesnú teplotu a udržiavať sa v teple aj v prípade, že sa spotíte.
Oblečte si silné, nepremokavé topánky, ktoré vám ochránia nohy pred chladom a vlhkosťou. Ak je to možné, noste čiapku, šál a rukavice, ktoré vám zakryjú uši, nos a ruky.
Ak ste vonku dlhší čas, pravidelne si kontrolujte ruky a nohy, či nie sú príznaky omrzlín. Medzi príznaky omrzlín patria bledá alebo modrastá farba kože, znížené citlivosť a mravčenie.
Ak spozorujete príznaky omrzlín, okamžite sa presuňte do tepla. Omrzliny je možné liečiť, ale je dôležité začať s liečbou čo najskôr.