Slovensku dnes hrozia tie najintenzívnejšie búrky tohto roka, ktoré môžu priniesť veľmi nebezpečné sprievodné javy. Nebezpečné búrky môžu priniesť veľké krúpy, silné poryvy vetra a dokonca prajú podmienky tomu, aby v búrkovej bunky došlo k rotácii, čo by mohlo priniesť tornádo, či iné nebezpečné poveternostné javy.
Pamätáte si na tornádo v oblasti Hodonína pred niekoľkými rokmi? Toto tornádo skutočne všetkých zaskočilo. Vtedy meteorológovia tušili, že niečo nebezpečné môže v tejto oblasti vzniknúť. Naznačovali to meteorologické modely, ktoré avizovali hneď niekoľko vhodných meteorologických parametrov, no skutočnosť bola oveľa desivejšia.
Dnes pozorujeme niečo podobné. Nikto nevie čo a či vznikne, no ak vznikne, tak to môže byť veľké s potenciálom páchať škody. Dnes totiž hrozia nebezpečné búrky na slovensko-rakúsko-maďarskom pohraničí.
Meteorologická služba Estofex, ktorá sa špecializuje na predpoveď búrok vydala varovanie 3. stupňa. Platí pre oblasť juhovýchodného Rakúska, severozápadného Maďarska a zasahuje do okresov Dunajská Streda a Komárno.
Situácia by mala byť veľmi podobná tej včerajšej. Na úpätí rakúskych Álp by mali začať vznikať pomerne silné búrky, ktoré prerastú do početných superciel. Už včera sme informovali, že Štajersko a Burgenland zasiahli silné búrky, ktoré priniesli až 4 cm krúpy a výdatné zrážky s úhrnom cez 100 mm. Búrky v oblasti vyvolali prívalovú povodeň.
Viacero obcí na juhovýchode Rakúska vyhlásilo po včerajších búrkach mimoriadnu situáciu.
Dnes sa teda situácia zopakuje. Očakáva sa vznik silných superciel s krúpami a s lejakmi. Problémom bude aj prudký nárazový vietor. Hrozia ďalšie vážne škody.
Ak sa pozrieme na predpoveď parametru updraft helicity, tak na rakúsko-maďarskej hranici s čiastočným zásahom nad Slovensku sú veľmi vysoké hodnoty.
Updraft helicity (UH) je meteorologický pojem používaný na popis špecifickej vlastnosti veterných štruktúr v atmosfére, ktorá môže naznačovať potenciál pre vznik silných búrok alebo tornád. Presnejšie, updraft helicity kvantifikuje mieru rotačného pohybu vo vertikálne sa pohybujúcom vzduchu (updraft), ktorá je indikátorom pre organizáciu a intenzitu supercelárnych búrok.
Ďalší parameter supercell index (SCI) je meteorologický index, ktorý slúži na hodnotenie potenciálu výskytu supercelárnych búrok. Tieto búrky sú charakterizované silnými a pretrvávajúcimi rotujúcimi výstupnými prúdmi (updrafts).
SCI kombinuje niekoľko atmosférických parametrov, aby odhadol pravdepodobnosť a intenzitu supercelárnych búrok. Rotujúce stúpavé prúdy sú kľúčovou črtou supercel, a preto je ich presná identifikácia a meranie kritické pre predpoveď týchto nebezpečných búrok.
Nad Rakúskom by tak popoludní mali vznikať veľmi silné búrky. Dôležitý časový údaj je 16:00 až 21:00, kedy by mali byť búrky najintenzívnejšie.
Tieto búrky by sa mali presúvať z oblasti Štajerska a Burgenlandu primárne do Maďarska. Nás by však mal zaujímať skôr vývoj na východe Rakúska, kde by sa mohol sformovať ďalší búrkový systém.
V oblasti Viedne a pohraničia by mali vznikať búrky, ktoré sa budú pohybovať smerom k východu nad naše územie. Na tomto búrkovom systéme je riziko vzniku bow echa.
Bow echo je často spojené s veľmi silným vetrom na povrchu, ktorý môže dosahovať rýchlosť až 100 km/h alebo viac. Tento vietor je výsledkom tzv. rear-inflow jetu, čo je prúd vzduchu, ktorý „fúka” do búrkového systému zo zadnej strany. Bow echo môže prinášať intenzívne zrážky v krátkom čase, čo môže viesť k lokálnym záplavám.
Búrkový systém by mal byť najintenzívnejší na západe Slovenska a postupovať bude vo večerných a nočných hodinách smerom na východ, kde by mal slabnúť.
Detailnejšie informácie o tom, v ktorých okresoch Slovenska očakávame tie najintenzívnejšie búrky nájdete na mape výstrah TU >>>