Čakajú nás horúčavy a sucho, varujú vedci. Časť Zeme bude neobývateľná

Čakajú nás horúčavy a sucho, varujú vedci. Časť Zeme bude neobývateľná
Veronika Salayová

Vedci zistili, že ak sa zvýši globálna teplota o 2 °C, tak to bude mať pre nás všetkých fatálne následky. Veľká časť Zeme bude neobývateľná a začne sa masová migrácia ľudstva. 

Globálne otepľovanie je veľkým spoločným problémom, hoci mnoho ľudí tomuto faktu neprikladá adekvátnu váhu, dokonca sú aj takí, ktorí neveria, že naša planéta sa naozaj každým rokov otepľuje viac a viac, aj v dôsledku ľudskej činnosti.

Odborníci už dlhodobo upozorňujú a rázne varujú, že ak budú teploty naďalej stúpať, môže to mať fatálne následky pre celé ľudstvo. Ako uvádza spravodajský portál STVR a portál Techbyte, vedci vydali varovanie. 

Aktuálne sú priemerné globálne teploty o 1,5 °C vyššie, ako tomu bolo v predindustriálnej ére. Ak by priemerné globálne teploty stúpli o 2 °C, neobývateľným by sa stalo veľké územie sveta, varuje medzinárodný tím vedcov na základe ich novej štúdie.

 

 

 


Do problémov sa majú dostať viaceré časti sveta, pričom ak by sa tieto časti spojili, vytvorilo by to oblasť veľkú ako sú Spojené štáty. Extrémne horúčavy by tieto územia urobili neobývateľnými. Neobývateľnou by sa preto stala až tretina zemskej pevniny. 

Smrteľné úpaly

Autor štúdie Foster doplnil, že napríklad Bangladéš alebo Pakistan sú oblasti, ktoré sú oveľa citlivejšie na vysoké úrovne vlhkého tepla. Na extrémne úrovne suchých horúčav sú zas náchylnejšie miesta ako Sahara alebo niektoré časti západnej Európy. Vedci bijú na poplach, pretože podľa nich bude globálna teplota stúpať a ako sme naznačili, neobývateľným sa môže stať veľké územie planéty.

 

Dlhodobé vystavenie takýmto teplotám má fatálne následky, pretože u človeka môže vyvolať smrteľný úpal. Pri teplote okolo +41,5 °C  dochádza k život ohrozujúcim zmenám. Bunky a tkanivá v ľudskom tele totižto nedokážu pri takto vysokej teplote prežiť.

Ak sa ľudský organizmus vystaví vysokým teplotám, lekári pozorujú denaturáciu proteínov a enzýmov. Potom nastáva bunková smrť, čo vedie k zlyhaniu viacerých orgánov.

Vyššie sme naznačili, že nevhodné klimatické podmienky môže byť popudom k masovej migrácii. Ľudia sa nebudú chcieť vystavovať vážnym zdravotným rizikám, a preto budú pre svoj život hľadať vhodnejšie oblasti.

 


Obyvatelia postihnutých oblastí sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú chcieť presunúť na iné bezpečnejšie miesta naprieč svetom. Ako uzavrel portál STVR, odborníci zatiaľ nepoznajú odpoveď na otázku, do akej miery je schopné ľudské telo prispôsobiť sa rastúcim teplotám.

 
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
24 °C / 3 °C
Anastázia
Zajtra
Skoro jasno
26 °C / 5 °C
Sviatok práce
Piatok
Skoro jasno
27 °C / 5 °C
Žigmund
Sobota
Búrky
25 °C / 3 °C
Galina
Nedeľa
Prehánky, búrky
19 °C / 8 °C
Florián
Pondelok
Občasný dážď
15 °C / 4 °C
Lesana
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd